„Wikipédia:Kocsmafal (műszaki)” változatai közötti eltérés

Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
436. sor: 436. sor:
::Amit én találtam, az az, hogy Berlint valamiért nem kedveli, lásd: [[Berlin Hauptbahnhof]] és egyéb berlini állomások. – [[Szerkesztő:B.Zsolt|B.Zsolt]] <sup>[[Szerkesztővita:B.Zsolt|vita]]</sup> 2022. június 14., 13:03 (CEST)
::Amit én találtam, az az, hogy Berlint valamiért nem kedveli, lásd: [[Berlin Hauptbahnhof]] és egyéb berlini állomások. – [[Szerkesztő:B.Zsolt|B.Zsolt]] <sup>[[Szerkesztővita:B.Zsolt|vita]]</sup> 2022. június 14., 13:03 (CEST)
:::Mert a Wikidatában tárolt koordi összeakadt a Wikidatához társított OSM-kapcsolat adataival. Angolok pl úgy oldották ezt meg, hogy kézzel írták be a kordikat. – [[Szerkesztő:Balint36|balint36]] <sup>[[Szerkesztővita:Balint36|utaspanasz]]</sup> 2022. június 14., 15:14 (CEST)
:::Mert a Wikidatában tárolt koordi összeakadt a Wikidatához társított OSM-kapcsolat adataival. Angolok pl úgy oldották ezt meg, hogy kézzel írták be a kordikat. – [[Szerkesztő:Balint36|balint36]] <sup>[[Szerkesztővita:Balint36|utaspanasz]]</sup> 2022. június 14., 15:14 (CEST)

{{Infobox mapframe|id=Q789445|length_km=171}}
Na, sikerült az infoboxos térképet is működésre bírni, hogy vonalakat is mutasson! Az alábbi eljárás szükségesek hozzá: 1) OSM-kapcsolat, ahol megadod a <code>wikidata</code> címkéhez a WD-azonosítót 2) a WD-adatlapon a {{P|402}} tulajdonsághoz megadod az OSM-kapcsolat azonosítóját 3) a WD-adatlapon a {{P|625}} tulajdonsághoz megadsz egy koordinátát (ez lehet felezőpont, vagy végpont, de akkor a {{P|518}} értékének meg kell adni az egyiket: {{Q|1645406}}, {{Q|12769393}}). – [[Szerkesztő:Balint36|balint36]] <sup>[[Szerkesztővita:Balint36|utaspanasz]]</sup> 2022. június 18., 11:26 (CEST)


== Articles about countries at the Olympics ==
== Articles about countries at the Olympics ==

A lap 2022. június 18., 11:26-kori változata

Kocsmafal – műszaki problémák szekciója

A műszaki szekcióban vitathatod meg a MediaWiki szoftverrel, HTML/CSS/JS/... kóddal, böngészőkkel stb. kapcsolatos ötleteidet, problémáidat. A már megoldódott problémákról szóló szakasz elejére az áttekinthetőség érdekében illeszd be a {{megoldva|~~~~}} sablont. Hibák jelzésekor írd meg a böngésződ típusát, és hogy kaptál-e hibaüzenetet!

Amennyiben nem a Wikipédiához vagy a MediaWikihez kapcsolódó műszaki kérdésed van (például különböző számítógéppel kapcsolatos problémák), azt ne itt tedd fel, hanem keress fel egy, az ilyen kérdésekre szakosodott fórumot.

A magyar Wikipédiát különösen érintő MediaWiki-hibákat a Phabricatorön gyűjtjük.

  • Új témát mindig a lap alján kezdj! Vagy használd a következő linket: Új szakasz nyitása!
  • Ne felejtsd el aláírni a hozzászólásodat (a ~~~~ jelek begépelésével vagy a szerkesztőablak fölötti aláírás gomb használatával)!
Tippek a Kocsmafal hatékonyabb használatára
  • Ha egy jó ötletednek nem akad pillanatnyilag megvalósítója, de többen helyeslik, vedd fel a később megvalósítandó Jó ötletek tárházába, nehogy elsüllyedjen a kegyetlenül falánk archívumban!
  • Ha személyes segítőtársat szeretnél, akivel megbeszélheted szerkesztési problémáidat, akkor ide kattintva kérhetsz mentort magadnak.
  • Ha nem tudod eldönteni, hogy valamely speciális probléma/feladat kire tartozik, nézz körül a különleges szerkesztői jogokkal felruházott Wikipédia-munkatársak feladatkörét ismertető lapon!
  • Ha valamilyen enciklopédikus információ után kutattál a cikkekben, de nem találtad meg, fordulj a Tudakozóhoz.


Képlicencek legördülő menüje képfeltöltésnél

Függőben Függőben Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2017. május 3., 11:02 (CEST)Válasz

Szeretnék megkérni egy arra jogosult műszaki szakit, hogy a Speciális:Feltöltés-nél a választható képlicencek legördülő menüjébe a Saját készítésű képekhez tegye be a CC BY 3.0 és CC BY 4.0 licenceket, a Szabad képekhez a CC BY 4.0 és Szabad képernyőkép licenceket, a Nem szabad fájlokhoz pedig a Jogvédett képernyőkép licencet. Köszönöm! – Sasuke88  vita 2017. április 29., 16:54 (CEST)Válasz

Most egymás alatt duplán felsorolva szerepel a CC-BY-SA 3.0, CC-BY-SA 4.0, CC-BY-3.0, CC-BY-4.0, anélkül, hogy bármi utalna a lényegükre, az egymás közti érdemi különbségre (mikor melyiket?). Szerintem ebből csak a vérprofik igazodnak el. Akela vita 2017. április 30., 09:29 (CEST)Válasz

@Sasuke88, Akela: kérdés, illetve javaslat: az elavult 3.0-ás licenceket szerintem nyugodtan ki lehetne venni (félreértés ne essék, lehet ezzel licencelni, sőt akár 1.0-val is csak nem nagyon érthető, hogy ezt ajánljuk a korszerűbb, aktuálisabb helyett (vagy ebben az esetben mellett)) és akkor nem lenne ilyen hosszú a lista. A 4.0-ás licenc körül-belül annyiban újabb, hogy egyrészről kompatibilitása van a Free Art license 1.3-mal, és egyirányú kompatibilitása a GPLv3-mal (GNU General Public License version 3). Az egyirányú kompatibilitás itt pontosan azt jelenti, hogy a BY-SA 4.0 anyagok publikálhatóak a GPLv3 alatt, de nem járul hozzá a GPLv3 projekteknek a BY-SA 4.0 szerinti módosításához. Ezen kívül a 4.0 szélesebb jogi környezetben használható, mert több nyelvre lefordították (ezt nem úgy kell érteni természetesen, hogy valaki leült és lefordította mondjuk még öt nyelvre, hanem több, helyi jogi környezettel kellett harmóniába hozni), így értelemszerűen hatékonyabban támogatja a szabad tartalom terjesztését. Ugyan a 3.0-ás verzió átlicencelhető 4.0-ra, de szerintem érdemesebb lenne arra ösztönözni a felhasználót, hogy egy modernebb, széleskörűbben használható licencre kattintson inkább. Mi a véleményed? --Pallertithe cave of Caerbannog 2017. április 30., 09:47 (CEST)Válasz
@Akela: a szám a verziószámot jelöli (erről a fentebbi behúzásban írok röviden), a betűjelek pedig korlátozó attribútumok, amiket mindjárt fel is oldok. A CC (Creative-Commons) szabad licencek nagy előnye, hogy nagyon kevés korlátozást írnak elő a felhasználás során, de ezek közül kettő benne van abban az ajánlásban a Wikimedia projektek használnak, védendő a szerzőt. Az első betűjel ugye a CC=Creative-Commons a licenc kibocsájtója, a BY (Nevezd meg!) attribútum pedig előírja, hogy a szerzőt megfelelően fel kell tüntetned, hivatkozást kell létrehoznod a licencre és jelezned ha a művön változtatást hajtottál végre, a SA (Így add tovább! Share-alike!) írja elő, hogy ha feldolgozod, átalakítod vagy gyűjteményes művet hozol létre a műből akkor a létrejött művet ugyanazon licencfeltételek mellett kell terjesztened mint az eredetit. Vannak ezeken kívül is attribútumok (például a nem kereskedelmi, NC= non-commercial), de mivel ezek már nem szabad licencű attribútumok, ezekbe nem mennék most bele. A CC licencek egyik legnagyszerűbb tulajdonsága az átlátható használhatóság. --Pallertithe cave of Caerbannog 2017. április 30., 09:57 (CEST)Válasz

@Pallerti: Köszönöm szépen! Esetleg még a kettős licencnél nem lehetne frissíteni 4.0-ra? (Meg a jogvédett képernyőképnél a kis j kezdőbetűt át kéne írni nagyra.) Én a 3.0-át nem venném ki, mert még sok helyen előfordulhat. Vagy, ha valahol mondjuk CC-BY 3.0-át jelölnek meg, azt feltölthetem CC-BY 4.0-ával is? A politikai beszéd részlete jogilag mennyire tér el más jogvédett hanganyagok részletétől, van valami alapja a megkülönböztetésnek? @Akela: Nem kell vérprofinak lenni ehhez a pár betűhöz: BY = Nevezd meg a szerzőt!, SA = A származékos művedet az eredeti mű licencével tedd közzé!, NC = Kereskedelmi forgalomba nem hozható, ND = Nem módosítható. :-) – Sasuke88  vita 2017. április 30., 10:53 (CEST)Válasz

@Sasuke88: Válaszolok egyesével: a kettős licencnél szerintem lehet frissíteni, de a pontos válaszhoz egy kis türelmet kérek, mert ott a GFDL kompatibilitást meg kell néznem, viszont őszintén szólva maga a kettős licenc is egy kicsit értelmét veszti a CC-BY-SA-4.0-val, mert CC-BY-SA-4.0 tartalmakat felhasználhatsz GPLv3 alatt (fordítva nem!) így nem szükséges külön is nyilatkozni a GNU licencről. A J kezdőbetűt átírom. a 3.0-át pont azért lehetne kivenni, mert át lehet licencelni 4.0-ra, tehát ha egy 3.0 alatti képet találsz, azt nyugodtan feltöltheteted 4.0-val (vagy ha majd lesz, későbbi verzióval, a CC licencek visszafelé kompatibilisek). A politikai beszédet, vagy a napi eseményekhez kapcsolódó, időszerű gazdasági vagy politikai témákról megjelentetett cikkeket a SZJT egy kicsit szabadabban engedi idézni az egyéb jogvédett műveknél – egészen konkrétan a nyilvánosan tartott előadások és más hasonló művek részletei, valamint politikai beszédek tájékoztatás céljára – a cél által indokolt terjedelemben – szabadon felhasználhatók. --Pallertithe cave of Caerbannog 2017. április 30., 11:12 (CEST)Válasz
@Sasuke88: közben agyaltam a kettős licencen, de annyira egyszerű a válasz, hogy nem is kell kompatibilitást nézni: nem kell átírni, sőt értelme sincsen, mert – ahogyan írtam fentebb – a 4.0 eleve kettős licenc, gyakorlatilag így önmagában az eddigi {{kettős licenc}}(?) upgrade-je, ezért nem kell külön nyilatkozni a GNU licencről. Mivel azonban a 3.0 önmagában nem kompatibilis a GNU licenccel, ezért ott külön is nyilatkozni kell, hogy mindkettő licenc alatt érvényes a szerző engedélye. én inkább azt javaslom, hogy a CC-BY-SA-4.0 kerüljön az eddigi ajánlott, kettős licenc helyére, a régi 3.0-val összefűzöttet meg nyugodtan ki lehet venni. Persze továbbra is a kettős-licenc érvényes az eddig licencelt művekre, csak ne arra ösztönözzük a feltöltőt, hanem inkább a modernebb 4.0-ra, különösen, hogy át is licencelhető a kettős-licenc a 4.0-ra, mivel az kettő licencre ad engedélyt, a CC-BY-SA-ra, ami kompatibilis az új változatra, meg a GFDL 1.2, ami meg szintén kompatibilis a 4.0-val ősszefűzött GNU 1.3-mal. A fentieket összeségében tekintve semmi nem szól amelett, hogy akár a kettős licencet, akár régebbi CC licenceket használjunk a jövőben feltöltött képekhez – tökéletesen kiváltja ezeket a CC-BY-SA-4.0 --Pallertithe cave of Caerbannog 2017. április 30., 11:25 (CEST)Válasz
@Pallerti: Köszönöm a válaszokat és, hogy utánanéztél mindennek. A fentiek tükrében én is  támogatom, hogy a CC-BY-SA-4.0 legyen az ajánlott. Esetleg, ha időd engedi, majd tudnál segíteni a Wikipédia:Képek licenceinek megadása lap aktualizálásában is? Tegnap nekiálltam frissíteni, bővíteni, javítani, de ahogy látom, te egy "kicsit" jobban értesz ezekhez a licenc dolgokhoz, mint én Vigyor. – Sasuke88  vita 2017. április 30., 11:38 (CEST)Válasz
@Sasuke88: persze, segítek aktualizálni, holnap, holnapután szánok rá időt, megnézem mit tudok tenni. --Pallertithe cave of Caerbannog 2017. április 30., 15:18 (CEST)Válasz

Most nincs időm beleásni magam ebbe, de a képfeltöltési útmutatónkat is szükséges lehet aktualizálni. Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2017. április 30., 12:15 (CEST)Válasz

Bocsánat, függőre cseréltem a megoldva sablont, mert a feladat félig van megoldva. A dokumentációnak együtt kéne járnia a műszaki megoldással, hogy elkerüljük a káoszt. A Sablon:Képekkel kapcsolatos oldalak sablonban van egy egész sornyi licencekkel kapcsolatos oldal. Akkor lesz megoldva ez a feladat, ha valaki jelenti, hogy átnézte és szükség esetén aktualizálta az összeset. Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2017. május 3., 11:02 (CEST)Válasz

HTML hibák javítása (Tidy csere)

Függőben Függőben Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2017. december 28., 20:47 (CET)Válasz

Mint talán hallottatok róla, a Wikipédia HTML-kódjának generálásában részt vevő Tidy szoftvert hamarosan lecserélik egy okosabbra. A Tidy a HTML szabványosságát biztosította, vagyis ha egy szerkesztő szabálytalan HTML-t írt be, akkor kitalálta, hogyan lehet ebből úgy szabályosat csinálni, hogy az jó eséllyel megfeleljen a szerkesztői szándéknak.

Az, hogy az új szoftver okosabb, azt is jelenti, hogy máshogy működik, így egyes szabálytalan wikikódoknak megváltozik a kimenete. Ez néha jó dolog, de nem mindig; a fejlesztők kigyűjtötték azokat az eseteket, amikor valószínűbb, hogy nem. Ezeket kézzel ki kellene javítani. A Special:LintErrors oldalon találhatóak; a nagy részük valószínűleg sablonból jön és csak egyszer kell javítani. A WPCleaner (lásd Ellenőrzőműhely) tudja a legtöbb hibát javítani (kézi segítséggel). Jó lenne felosztani és nekiállni.

Érdekel ez valakit? (Ne adj isten már foglalkozik vele valaki?) Szívesen írok részletesebb útmutatót arról, mit kell csinálni, ha van aki olvassa. --Tgrvita 2017. december 11., 07:21 (CET)Válasz

Ahogy elnézem, a legtöbb esetben sablon okozza, így a munka kevesebb, mint elsőre látszik. Néhány hibához írhatnál egy kis útmutatót, hogy mit is kell keresni. – B.Zsolt vita 2017. december 11., 10:13 (CET)Válasz

Én már foglalkozgatok vele, de elég lélekölő az ötödik teljesen felesleges francia megye infoboxban kicserélni a <font color="white">[[…]]</font> kódot [[…|<span style="color:white;">…</span>]]-re vagy a huszonharmadik <small>…<small/>-t javítani. Útmutatóra nincs szükségem, legfeljebb az érdekel, hogy a hiányzó lezáró címke mint hiba azt jelenti-e, hogy az archívumok szét fognak esni a HTML5-nél. Meg hogy ki fog az életben kijavítani 294 543 elavult HTML-címkét, mikor a teljes szócikkszám ennek kevesebb mint másfélszerese… – Tacsipacsi vita 2017. december 11., 20:09 (CET)Válasz

Én is szívesen beszállok pár (tíz)ezer javítással majd. Samat üzenetrögzítő 2017. december 12., 00:18 (CET)Válasz

Én még csak ismerkedem a WPCleanerrel és csak automatikusan javítható hibákat tudok vele javítani. -- ato vita 2017. december 12., 09:08 (CET)Válasz

Lehet nem érdemes kapkodni a kezdéssel. Nem várható egy frissebb AWB? Más wikiken is biztosan van tennivaló bőven. – B.Zsolt vita 2017. december 12., 10:16 (CET)Válasz

Kezdeti állapot

Magas prioritás

  • Table tag that should be deleted (796 hiba)
  • Misnested tag with different rendering in HTML5 and HTML4 (4 574 hiba)
  • Paragraph wrapping bug workaround (0 hiba)
  • Önzáró címkék (209 hiba)
  • Tidy bug affecting font tags wrapping links (23 102 hiba)
  • Tidy whitespace bug (4 hiba)

Közepes prioritás

  • Bogus file options (13 201 hiba)
  • Fostered content (1 034 hiba)
  • Misnested tags (25 156 hiba)
  • Multi colon escape (93 hiba)

Alacsony prioritás

  • Hiányzó lezáró címke (183 895 hiba)
  • Elavult HTML-címkék (391 363 hiba)
  • Stripped tags (72 236 hiba)

Csak hogy lássuk, honnan indultunk és hova jutunk! :) – B.Zsolt vita 2017. december 12., 10:46 (CET)Válasz

Hogy lássuk, honnan indultunk: tegnap este még mintegy százezerrel kevesebb elavult HTML-címke volt… – Tacsipacsi vita 2017. december 12., 11:43 (CET)Válasz

Most is nagyjából ezek a számok, némelyik nőtt, sőt még újabb típus is megjelent. @Tgr: mit jelent a hamarosan, és milyen katasztrófa várható a javítás elmaradása esetén? Illetve mennyire gyorsan frissül a speclap? (Mert láttunk már olyant, ami évekig nem...) Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2017. december 28., 20:47 (CET)Válasz

Az elavult HTML-címkék most megint nagyjából 300 000-en vannak a fent látható 400 000 helyett, a fontos <font>-os (:-)) hibából pedig sikerült nagyjából 6000-et ledolgoznom (ötszáz elemű navboxok módosításával könnyen megy, csak azt nem tudom, hogy ki a fene használja őket…). A lap teljesen vállalható idő alatt frissül, tapasztalataim szerint öt-tíz perc alatt van a szintidő. – Tacsipacsi vita 2017. december 28., 22:11 (CET)Válasz


Új számok

You have made a lot of progress! Special:LintErrors shows only ~1,000 HTML errors in articles (mainspace/namespace 0) at the Hungarian Wikipedia now. Here are the biggest categories:

Error type Error count Articles
deletable-table-tag 493 list
html5-misnesting 258 list
multiple-unclosed-formatting-tags 302 list

The "list" shows the articles and a special "edit" link that will highlight the area of concern. Please see mw:Help:Extension:Linter for information. You can ask for help at mw:Help talk:Extension:Linter or w:en:WT:Linter. You are nearly finished! Thank you for your awesome work. Please keep up the good work. Whatamidoing (WMF) vita 2018. május 31., 20:58 (CEST)Válasz

Sok hiba a Sablon:Nyelvből és leszármazottaiból adódik, amikor valahol dőlten, dupla aposztróffal van meghívva. Pl. az ''({{ny-de|Stille Nacht}})'' eredménye: (németül: Stille Nacht). Itt misnested span tag lesz az eredmény. Nem is teljesen egyértelmű számomra, mi itt a tervezett végeremény, azaz az eredeti terv szerint ilyen esetben minek kéne dőltnek lennie, és minek nem.– Pzgulyas vita 2018. június 10., 21:31 (CEST)Válasz

Hamis keresett sablonok a JavaScriptekben

Függőben Függőben Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2019. október 27., 21:57 (CET)Válasz

Kiemeltem a #Sablonbeszúráskor szóköz helyett + szakaszból, mert csak egy egyforma karakter köti össze a két problémát, de műszakilag nincs közük egymáshoz. Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2019. október 19., 08:16 (CEST)Válasz

Nem teljesen ugyanott mutatkozó, de szintén + jeles hibajelenséget én is találtam: a szerkesztők js oldalában és egy Mediawiki js-ben is sok helyen van '+' jel (az aposztróffal együtt) a kódban. Azt nem látom, hogy ez okoz-e hibát bárhol másutt, vagy hogy az adott szerkesztőt zavarja-e, mindenesetre a Speciális:Keresett_sablonok listában van belőlük pártucatnyi. Példának néhány:

Ezeket nem lehet valahogy felszámolni? A .js lapokba más szerkesztő nem tud belenyúlni, de a fent említett listában van egy csomó ilyen. Palotabarát vita 2019. október 18., 10:06 (CEST)Válasz
A pluszjel itt a JavaScript szöveg összefűző operátora, szándékosan van ott. – BáthoryPéter vita 2019. október 18., 10:24 (CEST)Válasz
És ha még több lenne belőle, leválasztva a szögletes zárójelet, akkor nem lehetne elkerülni a hamis keresett sablonok létrejöttét? Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2019. október 18., 21:51 (CEST)Válasz
@Bináris: Elvileg a ['+'[Sablon: eltünteti őket a piroslink-listákról (a [['+'Sablon: csak a szócikkek közé teszi „'+'Sablon” prefixszel). – Tacsipacsi vita 2019. október 19., 01:05 (CEST)Válasz

Nem szögletes, hanem kapcsos zárójelek voltak halmozva. Ahol találtam, megszüntettem. Legalább már használtam a felületadminisztrátori jogomat, és nem hiába kértem. Sajnos elszomorítóan kevesen vagyunk. @Palotabarát: most nem lehet keresni, mert a lista gyorsítótárból jön, meg kell várni a következő frissítést. Ha találsz még ilyen hibát a következő frissítés után, akkor légy szíves, ne a lapokat, hanem a feleslegesen hivatkozott sablonokat sorold fel itt a {{cikk2}}(?) sablonnal, mert abból már rá tudok kattintani a hivatkozásokra. Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2019. október 19., 09:41 (CEST)Válasz

@Bináris: rendben, figyelem majd, és kijegyzetelem ide, ha lesz ilyen Palotabarát vita 2019. október 19., 09:44 (CEST)Válasz

@Bináris: akkor itt az október 19-i frissítés szerinti lista. Kösz előre is, Palotabarát vita 2019. október 20., 00:59 (CEST)Válasz

Én is találtam a Szerkesztő:SamanthaPuckettIndo/common.js (vitalap | történet | hivatk | log | dellog | szerkesztés | figyel | lapinfo | töröl | levéd) lapon 2 hamis keresett sablont:

Tisztelettel, Alfa-ketosav vita 2021. augusztus 29., 10:29 (CEST)Válasz

Születéskori név hibásan jön át a Wikidatáról

A {{személy infobox}}(?) sablonnak van egy születéskori név paramétere, ami szokás szerint megjeleníti a Wikidata megfelelő paraméterének (P1477) értékét. A Wikidatán ehhez a paraméterhez kötelezően meg kell adni a nyelvet is (hiszen ugyanazt a nevet különbözőképpen írhatjuk különböző nyelveken), és az ember azt várná, hogy a sabon a huwikin a magyar névváltozatot jelenítse meg (ha pedig ilyen nincsen, inkább ne jelenítsen meg semmit). Ehelyett az történik, hogy az infoboxban a P1477 valamennyi nyelvi változata megjelenik. Aki nem hiszi, nézze meg a Vlagyimir Konsztantyinovics Bukovszkij cikket.

Nyilván meg lehet kerülni a problémát úgy, hogy az infoboxba beírjuk a kívánt értéket, de azt szeretném, ha a mechanizmus rendesen működne. Tud ebben valaki segíteni?

(A probléma fentebb felmerült már a Peter Capaldi cikk kapcsán, de nem született igazi megoldás.)

Malatinszky vita 2019. október 29., 14:06 (CET)Válasz

Oroszszovjetként nincs magyar születési neve, töröltem; a tulajdonságot nem így használjuk. Bencemac A Holtak Szószólója 2019. október 29., 14:12 (CET)Válasz

Ebben az esetben nem kell megadni az eredeti nevét, mert az ugyanaz. Wikizoli vita 2019. október 29., 14:15 (CET)Válasz

Nézd, ha nagyon fontos, keresek egy férjezett nőt, akinek van a jelenlegi nevétől különböző leánykori neve, de nyilván enélkül is érted a lényeget, ami az, hogy a személy infobox sablon rosszul kezeli azt a helyzetet, hogy egynél több alakban van megadva a cikkalany születési neve. --Malatinszky vita 2019. október 29., 16:16 (CET)Válasz
Firstölhetjük, és akkor csak az első jelenik meg, de szerintem jobb ez így, mert így látjuk, hogy a Wikidatából törölni kell a felesleget. Kivéve persze, ha valóban több szuletési neve is van az illetőnek, amely bizonyos esetekben előfordulhat. Régebben volt egyetlenérték-kikötés a tulajdonságon, de közben pont az utóbbi esetek miatt lekerült. Lehet javaslatként vissza lehetne tenni. – Máté (vitalap) 2019. október 29., 16:25 (CET)Válasz

A konkrét problémára ez megoldást jelent(het), de mint Malatinszky kolléga jelezte, már Capaldinál én is belefutottam a hibába. Globális megoldás továbbra sincs a problémára. Ezért tettem rá egy függőben sablont, nehogy elússzon... - Gaja   2019. október 29., 15:03 (CET)Válasz

A nem latin betűs nevek magyaros átírását a magyaros átírás (P2719) minősítővel kell megadni, már csak a sablont kell megtanítani, hogy ha meg van adva, akkor hozza át. – Máté (vitalap) 2019. október 29., 16:08 (CET)Válasz

Ugyanúgy Capaldinál a cirill betűs változatnak minősítőként kellene szerepelnie megfelelő tulajdonsággal. – Máté (vitalap) 2019. október 29., 16:15 (CET)Válasz

@Malatinszky, Gaja: fennáll még ez a probléma? Kivettem az infoboxból a kommentet, de nem látom, hogy több születési név is megjelenne egymás mellett. Samat üzenetrögzítő 2021. október 3., 15:55 (CEST)Válasz

Nekem most már jónak tűnik. - Gaja   2021. október 3., 16:02 (CEST)Válasz

Beépített Google docsos forrás archíválása

@Tgr részére hagyom itt ezt a kérést. A http://www.mozinet.hu/hu/beveteli_adatok forrást nem tudom archiválni, mert Google Docsban töltik fel az adatokat és ezt sem az archive.org, sem az archive.is nem tudja szépen kezelni. A táblázatot ráadásul időnként lecserélik az aktuális filmekre. Tgr említette, hogy talán tud erre egy wikidatás megoldást nézni valahol és kérte, hogy véssem ezt fel ide. Köszönet előre is a segítségért. Xia Üzenő 2020. február 11., 21:53 (CET)Válasz

Első körben meg kéne kérdezni a Wikidatán, hogy beleférnek-e az (amúgy elég laza) nevezetességi kritériumukba az ilyen adatok, illetve vannak-e jogi aggályaik (a laikus véleményem szerint ez egy spin-off adatbázis, úgyhogy nem jogvédett); illetve ha nincs kifogásuk, akkor mi lenne az ideális adatstruktúra. Műszaki szempontból, látatlanban az OpenRefine tűnik a legalkalmasabb eszköznek; abba be tudsz tölteni CSV-t, automatikusan összeegyezteti a filmneveket a wikidata-elemekkel, kézzel összekapcsolhatod vagy létrehozhatod a hiányzókat, és utána fel tudja töltni az egyéb adatokat.

Ha a Wikidata nem működik, akkor a második legjobb megoldás letölteni, CSV-be konvertálni és feltölteni a Commons-ra (nem túl közismert, de a Commons tud CSV-t és más adattábla-formátumokat kezelni).

Esetleg meg lehet próbálni az Internet Archive-val felvenni a kapcsolatot, az automatikus weboldal-archiválón kívül egy csomó más módon is mentenek le dolgokat. (Hátránya, hogy ugyan alapvetően jóindulatúak, de egy nagyon kis csapat üzemelteti az IA-t, úgyhogy esélyes, hogy nincs energiájuk egyedi problémákkal foglalkozni.) --Tgrvita 2020. február 13., 07:05 (CET)Válasz

WikEd

Korábban már jeleztem hasonlót, de most nem találom (arra emlékszem, hogy Tacsipacsi válaszolt akkor. WikEd alatt nem menti a szerkesztési összefoglalóimat a rendszer, a laptörténetben úgy jelenik meg, mintha üresen hagytam volna. Ugyanezt csinálja manuális kitöltésnél és sablonbeszúrásnál is. Eddig legalább figyelmeztetett, ha üresen hagytam (annak ellenére, hogy nem, és amellett, hogy az újbóli kitöltésnél sem mentette el), de most már nem is figyelmeztet, csak elmenti a lapot. A szerkesztési összefoglaló figyelmeztetőjét nem kapcsoltam ki. Lehet valamit kezdeni ezzel a hibával? Azokat a kisebb hibákat, amiket a WikEd-nél tapasztaltam (szétugrasztja a sorokat; nem illeszti be a sablonokat) most nem is részletezném. A szerkesztési összefoglaló viszont fontos lenne, hogy működjön. Köszönöm előre is a segítséget! Hungarikusz Firkász Ide írkássz! 2021. május 4., 00:44 (CEST)Válasz

Én már a kezdeti rémségeit látva elmenekültem a WikEd elől.– Pagony foxhole 2021. május 4., 01:20 (CEST)Válasz

Én nem, mert alapjában véve nagyon is hasznos. Sok szerkesztéstípusban megkönnyíti a tevékenységet, és éppen ezért bosszantóak a "kis" hülyeségei. Hungarikusz Firkász Ide írkássz! 2021. május 4., 01:27 (CEST)Válasz

Itt lehet a hibákat jelezni a fejlesztőnek: en:User_talk:Cacycle/wikEd#wikEd_Bug_reports. Egy nyomokban hasonlóan hangzó hibajelentés már van: en:User_talk:Cacycle/wikEd#wikEd_bug_report:_two_boxes_for_edit_summary. --Tgrvita 2021. május 6., 10:57 (CEST)Válasz

Már elkezdtem írni a saját szakaszomat, de aztán láttam, hogy nem csak én szenvedek ezektől. Minden fentebb leírt tünetet produkál nálam is a WikEd, még a mellékesen megjegyzett "sorok szétugrasztását" is. Majd ránézek a Bug reportsra, ha lesz egy kis időm. - Assaiki vita 2021. október 6., 10:12 (CEST)Válasz

Speciális:Ellenőrizetlen lapok

A Speciális:Ellenőrizetlen lapok megváltozott: időrend szerint van rendezve (ezt korábban kérték, és jó dolog). Viszont nem látszanak az átirányítások (a megfelelő gombnak nincs hatása). Összefügg a két változás? – Vépi vita 2022. március 12., 08:39 (CET)Válasz

Ez remek hír! Amíg az átirányítások a speciális lapon nem látszanak, addig is használható ez a bot által generált lista. Aztán ezt a lapot majd ki lehet vonni a forgalomból, hiszen eredetileg azért jött létre, hogy a dátum szerinti listázást pótolja.
Kapcsolódó: a lap tetején lévő doboz alatt, a lista felett ez a szöveg: „Az alábbi adatok gyorsítótárból (cache-ből) származnak, legutóbbi frissítésük ideje 2022. március 19., 16:02. Legfeljebb $4 eredmény áll rendelkezésre a gyorsítótárban.” Gondolom, $4 helyett egy számot kellene látni. FoBe üzenet 2022. március 20., 10:29 (CET)Válasz
Megpróbáltam a $4-en javítani, talán csütörtökön lép életbe. – balint36 utaspanasz 2022. március 20., 11:20 (CET)Válasz
@Balint36: Én továbbra is $4-et látok. Az megszokott, hogy ennyi ideig tarthat az átfutás? FoBe üzenet 2022. április 8., 18:07 (CEST)Válasz
Nem, mert más Translatewiki fordítás már átjött, és működik is. Itt van egyébként az ominózus fordítás. Volt benne egy olyan függvény, ami betűkkel írta volna ki az eredmények számát ha (valami okból) csak egy elemből áll(na), és gyanítom, hogy ez a függvény okozza a gondot, úgyhogy további toldozgatás helyett teljesen kivettem. – balint36 utaspanasz 2022. április 8., 18:46 (CEST)Válasz
Edit: Elkezdtem átváltogatni a felület nyelvét, hogy az ellenőrizetlen lapok oldalon más-más nyelven jelenjen meg a szöveg. Mindenhol hibásan jelenik meg a $4. – balint36 utaspanasz 2022. április 8., 18:50 (CEST)Válasz
Sőt. Ez a $4 paraméter ebben a szövegben nem is működik. – balint36 utaspanasz 2022. április 8., 19:00 (CEST)Válasz

Két furcsaságra lettem ma figyelmes:

Azt nem tudom, hogy a két probléma összefügg-e; a speciális lap bugja nyilván nagyobb jelentőségű, mint az amúgy is csak átmeneti megoldásként használt másik lapé. – FoBe üzenet 2022. május 28., 20:23 (CEST)Válasz

Úgy tűnik, az elmúlt fél napban mindkét tegnap jelzett probléma elhárult, most legalábbis rendben vannak a listák. FoBe üzenet 2022. május 29., 10:39 (CEST)Válasz

Zebra táblázatok

Szerkesztőtársaink sokszor azt a megoldást választják, hogy nagyobb táblázatoknál minden második sort (kézzel) beszíneznek, hogy könnyebb legyen követni a sorokat.

Viszont ilyenkor minden sor beszúrásánál/kivételénél az utána lévőket át kellene színezni, amit nem szívesen csinálnak meg. Jó példa erre ez.

Ehelyett ezt CSS-sel egyszerűbb lenne megoldani, a MediaWiki:Common.css-be ezt kellene betenni (esetleg valami jobb színt lehet választani):

/* Zebra tables */
table.zebratable tr:nth-of-type(even) {
	background-color: white;
}

Ezután a táblázatok elején a {| class="wikitable zebratable" kódot kell beírni, a böngésző a többit csinálja magától. – Tilar Vehulor vita 2022. június 5., 16:39 (CEST)Válasz

Szerintem hasznos, és nincs akadálya, hogy tesztelés után megcsináljuk. Kéne még néhány vélemény, illetve a megfelelő szín kitalálása, ilyen dolgokban nem vagyok otthon. Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2022. június 5., 17:04 (CEST)Válasz

Sőt, lehetne rá sablont is csinálni, de mintha a széptáblázattal is lenne valami gond, amit előbb tisztázni kéne. @Tgr: mi a véleményed? Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2022. június 5., 17:06 (CEST)Válasz

A sablonnal az a bökkenő, hogy amiatt Visual Editorral nem lehet szerkeszteni a táblázatot. – balint36 utaspanasz 2022. június 5., 17:32 (CEST)Válasz
De ez nem a sablon hibája, hanem a VE-é. Bináris ide Kelt: Wikipédia,  2022. június 5., 17:38 (CEST)Válasz
A Common.css-sel viszont az, hogy mobilon nem töltődik be. Ha segédeszközbe tennénk a Common.css helyett, akkor a mobilos webes verzióban (hu.m.wikipedia.org) betöltődne, de a mobilalkalmazásokban akkor se. Ahhoz, hogy a mobilalkalmazásokban is működjön, TemplateStylest kéne használni – ezt többféleképpen is lehetne, de mindenképpen kényelmetlen a cikkekben:
<!-- 1. Tömör, de a VisualEditort megfekteti -->
{| {{zebra stílus}}
| ...
<!-- 2. Még tömörebb, szintén megfekteti a VisualEditort -->
{{zebra stílus}}
| ...
<!-- 3. Szerkeszthető marad VE-rel (bár lehet, hogy szerkesztés közben elveszik a csíkozás, de mentés után visszajön), viszont redundáns, úgyhogy tuti, hogy valaki valahol egyszer el fogja rontani -->
{{zebra stílus}}
{| class="zebratable"
| ...
(A wikitable-t a MediaWiki adja, úgyhogy azt betették a fejlesztők az alkalmazásba is, de pl. az általunk bevezetett infoboxfejléc-háttérképek – hangjegyek a {{Zenész infobox}}-ban, focilabda a {{Labdarúgó infobox}}-ban stb. – már elvesznek az alkalmazásban.) – Tacsipacsi vita 2022. június 6., 00:30 (CEST)Válasz
Nem hiszem, hogy a class="wikitable zebratable" helyett {{zebratábla}}-t írni jelent akkora előnyt olvashatóság-megjegyezhetőség terén, amekkora hátrányt a VE-vel való inkompatibilitás. Amúgy szerintem a templatestyle se működik olyan helyen, ahol HTML taget se lehetne használni, úgyhogy Tacsipacsi harmadik változata a legtisztább.
Horror megoldásként lehetne még olyat, hogy a sablon generál valami láthatatlan elemet, és ahhoz képest van a tábla formázva sibling selectorral... de valószínűleg józanabb megközelítés, hogy valami bot figyelmeztet, ha egy adott oldalon a stíluslap és az osztály közül csak az egyik szerepel. Tgrvita 2022. június 6., 00:39 (CEST)Válasz

Végignéztem az eddigi javaslatokat, az 1. és 2. javaslat megfekteti a VisualEditort, a 2. a botokat is, amik „rendes” táblát keresnek, a 3. pedig a táblázat törlésekor valószínűleg szemetet hagy maga után (és elég szokatlan is).

Szerintem elég lenne egyszerűen a {| class="wikitable zebratable", a VisualEditorba is a mostani Stilizált (wikitábla), Rendezhető, Összecsukható mellé csak egy új sort kellene beszúrni.

Ez most csak a magánvéleményem, de szerintem a széptáblázat sablont nem is kellett volna bevezetni (na jó, a laptörténetét nézve régen volt értelme, de ma már nincs sok). Csak pár karakterrel rövidebb, mint az általa beszúrt kód, és megjegyezni sem sokkal nehezebb. Én támogatnám a kivezetését.

A Wikipédián jelenleg kétféle ember van: aki régebb óta itt van vagy ért a kódoláshoz, az forráskódban szerkeszt, nekik nem nehezebb az osztály beírni, mint a sablont. A másik típus, aki újonnan jött és vizuálisan szerkeszt, annak igazából mindegy, hogy mit csinál a script a háttérben, viszont a fejlesztőknek jobb az osztály, mint a sablon. Tehát mindenkinek jobb az osztály.

Azt tudnám elképzelni, hogy ha valaki vizuális szerkesztővel hozzányúl egy táblázathoz, akkor a VisualEditor cserélje le a sablont osztályra, úgy dolgozzon rajta és mentse el. Ezzel egyrészt megoldódnak a fent leírt problémák, másrészt szépen lassan elkezdenek fogyni a sablonok. Szerintem ez a legegyszerűbb megoldás.– Tilar Vehulor vita 2022. június 10., 20:53 (CEST)Válasz

Kapcsolódó Phabricator-jegy: T176272 --Tgrvita 2022. június 11., 20:22 (CEST)Válasz

@Tilar Vehulor:
  • Ad [A] VisualEditorba […] csak egy új sort kellene beszúrni. Ezzel az a baj, hogy a VisualEditort globálisan fejlesztik, itt viszont eddig egy helyi megoldásról volt szó. És ha esetleg lenne/keletkezne is egy testreszabási lehetőség, amivel helyben beszúrhatunk extra opciókat a táblázat párbeszédpanelére, még mindig ott van az a probléma, hogy a Common.css nem mindig töltődik be.
  • Ad Csak pár karakterrel rövidebb, mint az általa beszúrt kód, és megjegyezni sem sokkal nehezebb. A sablonoknak megvan az az előnyük, hogy dokumentálhatók. Ha valaki egy kicsit azért ért a wikiszöveghez, az ha meglátja a {{széptáblázat}} karaktersort, akkor tudja, hogy a szerkesztőablak alatti sablonlistában megtalálja a Sablon:Széptáblázat sort, amire kattintva megtudhatja, hogy mire való a sablon. Ha közvetlenül az osztály van beégetve a cikkbe, akkor nincs mire kattintani.
  • Ad A Wikipédián jelenleg kétféle ember van. Nem, van egy harmadik is: akinek fogalma sincs a wikikódról, de mégis kénytelen azt használni – például mert az Android-alkalmazásból szerkeszt, amiben nincs VisualEditor (az iOS-t nem ismerem, ott lehet, hogy van), vagy mert nem tud JavaScriptet használni a böngészőjében (ősöreg a böngészője vagy a rendszeradminisztrátor kifejezetten letiltotta a JavaScriptet). – Tacsipacsi vita 2022. június 12., 19:02 (CEST)Válasz
@Tacsipacsi: Oké, így már érthető. Bonyolultabb a dolog, mint ahogy elképzeltem.
Még az jutott eszembe, ha lenne egy univerzális formázósablon, amit „házon belül” lehetne bővíteni, pl. {{táblázatformátum|wikitable|zebratable|sortable}} formátumban. Mondjuk ez is megfektetné a jelenlegi VisualEditort, de később lehet, hogy könnyebb lenne osztályokat hozzáadni. De ez csak egy ötlet.
Az hogy lehet, hogy a common.css nem mindig töltődik be? – Tilar Vehulor vita 2022. június 17., 22:02 (CEST)Válasz

A Kartographer mostantól működik a magyar Wikipédián

A hét elején (június 7-én) engedélyezték a térképkeretek használatát a magyar Wikipédián. Ez azt jelenti, hogy mostantól lehet térképeket készíteni a Kartographerrel ezen a wikin. A Műszaki Kívánságok csapata jó időtöltést kíván az új funkcióval!

Csapatunk körülbelül az év végéig dolgozik még a Kartographeren. Ha bármilyen visszajelzésed van a projektünkkel vagy magával a Kartographerrel kapcsolatban, kérjük, jelezd nekünk ezen a beszélgetőoldalon angolul. -- Best, Johanna Strodt (WMDE) vita 2022. június 9., 16:45 (CEST)Válasz

Fordítás: misibacsi*üzenet 2022. június 9., 17:21 (CEST) (a DeepL közreműködésével)Válasz


A little update on my previous announcements: Earlier this week (June 7), mapframes have been enabled on Hungarian Wikipedia. That means that it's now possible to create maps with Kartographer on this wiki. The Technical Wishes team wishes you a good time with this new feature!

Our team will keep working on Kartographer until approximately the end of this year. If you have any feedback about our project or Kartographer itself, please let us know on this talk page. -- Best, Johanna Strodt (WMDE) vita 2022. június 9., 16:45 (CEST)Válasz

Térkép
London térképvázlata



– B.Zsolt vita 2022. június 9., 23:07 (CEST)Válasz

Úgy gondolom, hogy az en:Module:Infobox mapframe lapot kellene honosítani a magyar wikin ahhoz, hogy a következő lépésben az infoboxban is használhatóak legyenek a térképvázlatok.

B.Zsolt vita 2022. június 10., 14:07 (CEST)Válasz

De azért óvatosan, ne egyből egy másolás legyen belőle, aztán meg vakargatjuk a fejünket, hogy ez mit csinál, az miért nem működik, amannak miért van hülye elnevezése stb. – balint36 utaspanasz 2022. június 10., 14:29 (CEST)Válasz

Ahogy elnézem, a lua modulokhoz más népek sem nagyon mertek hozzányúlni és módosítani rajta. Az óangol, a simple english és a roman csak szimplán átmásolta a modulokat. – B.Zsolt vita 2022. június 10., 14:36 (CEST)Válasz

És minden modulunk megvan hozzá? Tudod, hogy melyik modul hogy fog működni, melyik nem lesz kompatibilis egy másikkal, hogyan tudják majd mindezt a magyar felhasználók egyszerűen használni, hogyan készül el a dokumentáció stb? – balint36 utaspanasz 2022. június 10., 14:40 (CEST)Válasz
Ezt sajnos nem, de ha meg sem próbáljuk, akkor működni sem fog. Vagy te mit javasolsz, hogyan érdemes egy ilyennek nekifogni? B.Zsolt vita 2022. június 10., 14:59 (CEST)Válasz
Erre van a homokozó. – balint36 utaspanasz 2022. június 10., 15:06 (CEST)Válasz

És az egymásra mutató sablonokkal is működik?? Legrosszabb esetben letöröljük a modulokat, és én abban bízom, hogy nem olyan bonyolult a rendszer, mint mondjuk az útvonaldiagrammnál. – B.Zsolt vita 2022. június 10., 15:12 (CEST)Válasz

Bocsi, hogy ilyet mondok, de tele van a magyar Wikipédia olyan sablonokkal, modulokkal, amikről azt se tudjuk, mit és miért csinál, mert egykor egy-egy szócikk miatt át lett hozva mondván csak olyan nem bonyolult a működése. – balint36 utaspanasz 2022. június 10., 15:34 (CEST)Válasz
Megígérem, mindhez lesz most egy minimális dokumentáció is. Továbbá a mapframe már működik is: {{Infobox mapframe}}(?)! B.Zsolt vita 2022. június 10., 16:08 (CEST)Válasz

alakul: Klinikum Bogenhausen – B.Zsolt vita 2022. június 10., 16:58 (CEST)Válasz

Elvégeztem a szükséges honosításokat a Mapframe modulnál és a {{Maplink|Maplink}}(?) sablonnál. Egyedül az nem működik, hogy a sablon kikeresi az oldal összes koordinátáját, majd azt térképre helyezi, de az valószínűleg a {{koord}}(?) sablon és a mögötte álló modul miatt van. Szerintem a legjobb funkció benne, hogy most már OpenStreetMap tárolt adatokat egyszerűen meg tudjuk már jeleníteni (ehhez mondjuk az OSM-en is pótolni kell pár hiányosságot), mert {{Maplink|type=line|id=Q851283}}(?) megadásával meg lehet jeleníteni a Budapest–Szob-vasútvonalat a térképen. (Ezt egyébként majd vasútvonalak mellett majd a közutaknál is lehet használni, ezért megidézem @Solymárit is).) – balint36 utaspanasz 2022. június 10., 23:01 (CEST)Válasz

Szuper vagy! Én meg már éppen vállon akartam veregetni magam, hogy minden működik, milyen ügyes vagyok, közben meg a háttérben Te is dolgoztál! :) – B.Zsolt vita 2022. június 10., 23:24 (CEST)Válasz

Egy olyan funkciót próbáltam megvalósítani, de sajnos nem sikerült, hogy az infoboxokban kellene egy default zoom érték, ami mondjuk tavaknál más értékű, mint mondjuk a településeknél vagy metróállomásoknál, de minden szócikkben ez az érték felülírható, ha az infobox defaultjától eltérőt szeretnénk. – B.Zsolt vita 2022. június 11., 13:50 (CEST)Válasz

Az {{Infobox mapframe}}(?) |mapframe-zoom= paraméterrel lehet beállítani a nagyítást. – balint36 utaspanasz 2022. június 11., 14:01 (CEST)Válasz
Erre tudnál konkrét példát mutatni, mert nálam nem működött sehogyan sem... :( – B.Zsolt vita 2022. június 11., 14:17 (CEST)Válasz
Az infoboxonként külön-külön mértékű zoomolás már megy, most következik a cikkekből való felülírása! :) B.Zsolt vita 2022. június 11., 14:31 (CEST)Válasz

Az infobox vonalakat (útvonalakat) valamiért nem nem nagyon akarja megjeleníteni. Összehasonlítottam más elemekkel, ahol működik, de nem tudom még mindig, hogy ez saját belső hiba, vagy az OSM-WD közti kapcsolat laasúsága. – balint36 utaspanasz 2022. június 11., 13:56 (CEST)Válasz

Azt vettem észre, hogy a térkép előnézettel nem mindig, csak mentéssel frissül. Nem lehet, hogy nálad is ez a baj? – B.Zsolt vita 2022. június 11., 14:17 (CEST)Válasz
Nem. De mással működik (direkt olyat kerestem, amihez nincs feltöltve KML-ben adat, csak a WD-OSM kapcsolat van: EastLink (Q1277699)). – balint36 utaspanasz 2022. június 11., 16:09 (CEST)Válasz

Még egy hibát látok, nálam nem jelenik meg a térképvázlaton a +/- gomb, amivel zoomolni lehetne. Érdekes viszont, hogy előnézetben meg látszik! Böngészőfüggő lenne? – B.Zsolt vita 2022. június 11., 16:39 (CEST)Válasz

@B.Zsolt: Most látom, hogy módszeresen kiirtottad a koordináták helyi megadásának lehetőségét (pl. repülőtér, múzeum). Tisztelem az igyekezetedet, de ez így elfogadhatatlan, eddig is az volt a játékszabály, és ezután is annak kellene lennie, hogy a Wikidatából megjelenített adatok minden esetben felülírhatók, letilthatók, illetve a Wikidatából meg nem jelenített adatok helyben hozzáadhatók kézzel. A Wikidata nagyon jó, de vannak olyan kivételes esetek, amiket egyszerűen nem tud kezelni (allapos cikk, két infobox egy cikkben, két elem egy cikkhez stb.). A paraméterek feldolgozása biztosan megoldható Luával, de addig is azt javaslom, hogy álljunk vissza a régi, rosszabb minőségű, de működő pozíciós térképekre. – Tacsipacsi vita 2022. június 12., 18:31 (CEST)Válasz

Ja és persze a dokumentációk frissítése is elmaradt… – Tacsipacsi vita 2022. június 12., 18:37 (CEST)Válasz
Frissítettem a sablondokumentációkat (lehet valahol kimaradt valami, átnézem akkor őket még egyszer), csak néhány infoboxnál vettem ki a koordinátákat, sok cikknél nem is volt egyáltalán semmi megadva, csak az üres paramétereket töröltem. A szakasz itt régóta nyitva, senki sem szólt hozzá Bálinton kívül, pedig jeleztem több helyen is, hogy mi a helyzet. De szerencsére semmi gond, minden módosítás visszavonható, jelenleg szerintem semmi sem működik rosszabbul, mint eddig, így az olvasók nem jártak rosszul, a visszavonással pedig minden visszaáll a régibe.
Igazából az állomás infoboxnál vettem észre, hogy a kétfajta térkép nem is zárja ki egymást, bár az infobox kicsit hosszabbra nyúlik a plusz térkép miatt.
Most visszavonok akkor pár dolgot, remélem mindenki elégedett lesz és nem sérül senki érdeke/munkája. – B.Zsolt vita 2022. június 12., 22:05 (CEST)Válasz
Minden infobox visszakapta a pozíciós térképét, a dokumentációba beleírtam az új paramétert, amivel a nagyítást lehet szabályozni. – B.Zsolt vita 2022. június 12., 23:06 (CEST)Válasz
Azért ahhoz képest, hogy több mint fél évtizede várunk erre a funkcióra (pl. ez a Phabricator-feladat 2016. novemberi), a bő két nap a te első érdemi hozzászólásodtól nem olyan régóta… A visszavonásokat köszönöm, de a dupla térképnek középtávon szerintem nem sok értelme van – jobb, mint a visszavonásaid előtt volt, mert ha meg van adva a paraméter, az ismét meg is jelenik, de a két térkép nagyjából ugyanazzal az információtartalommal bír, így feleslegesen pazarolják a helyet a cikkben. (És mondhatjuk, hogy ez nem papír, de időről időre előjön, hogy az aránytalanul hosszú infobox vizuálisan kiegyensúlyozatlanná teszi a cikket, úgyhogy igenis számíthat.) Szerintem a jó megoldás a következő lenne:
  • Megtartani az {{Infobox/Pozíciós térkép}}-et, és elfelejteni a {{Infobox/Térkép}}-et. A sablonnévvel elvégre semmi probléma nincs.
  • Az {{Infobox/Pozíciós térkép}} paramétereként felvenni a Kartographer-térkép nagyítási szintjét. Ezt az infoboxok továbbíthatják (illetve bizonyos specifikus sablonok – pl. {{Magyar település infobox}} – akár maguktól is beállíthatják). Az {{Infobox/Pozíciós térkép}} paramétere lehet |nagyítás=, de az egyes infoboxokban jó lenne kevésbé általános nevet használni, pl. |pozíciós térkép nagyítás=.
  • Ha nincs megadva/üres az {{Infobox/Pozíciós térkép}} első névtelen paramétere (a régi fajta pozíciós térkép neve), de meg van adva a nagyítás, akkor a régi fajta pozíciós térkép helyett (és nem alatt) megjeleníteni a Kartographer-térképet. A koordináták feldolgozása azonos függetlenül a használt térképtől (a helyi paraméterek érvényesülnek, ha meg vannak adva, különben jöhet a Wikidata, hacsak helyben kifejezetten le nincs tiltva a szokásos kötőjellel). Még nem egészen látom át, hogy a Kartographernek milyen formátumban kellenek a koordináták, de Luával ujjgyakorlat a fok-perc-másodperc és a tizedes törtként megadott perc között váltani bármelyik irányba.
  • Az infoboxban megjelenő térkép típusától függetlenül mindenképpen megtartani a cikk jobb felső sarkában lévő GeoHack-linket és az ahhoz kapcsolódó géppel olvasható metaadatokat (ha az infobox kérte). Én megtartanám a térkép alatti GeoHack-linket is (szintén ha az infobox kérte), hiszen a Kartograper magát a koordinátát nem jeleníti meg, ami különösen nyomtatásban lehet problémás, és ha már ott van a koordináta, akkor minek dobjuk ki a linket, ami ráadásul teljesen JavaScript-mentesen is működik.
  • Ha már minden tuti üzembiztosan működik, bottal kiszedni a cikkekből és infoboxokból a régi fajta pozíciós térképek paraméterét, és mindenhol az új térképeket használni. (De a koordinátákat megtartani!)
– Tacsipacsi vita 2022. június 13., 03:45 (CEST)Válasz
@B.Zsolt:
A Sablonműhelyben volt két hozzászólás, amik kifogásolták a szerintük előkészítetlen bevezetést, erre próbáltam többször reagálni, de mobilról egy kínszenvedés volt, többször elveszett, amit válaszoltam nekik.
A konkrét példában egy városrész helyett fél Románia megjelent a térképen, tehát a zoom paramétert nem sikerült jól eltalálni. Javasoltam a felhasználónak az egérrel való nagyítást, de jobb lenne, ha alapból kb. olyan nagyítás jelenne meg, ami egyből használható a cikkben.
A szoftver használatáról írtál valahol doksit? Csak azokat ismerem, amiket én fordítottam le, és azokban kevés gyakorlati tanács volt. misibacsi*üzenet 2022. június 13., 06:41 (CEST)Válasz

Túlzó kérés lenne-e az, hogy egy hozzáértő írjon egy Wikipédia:Kartographer című oldalt, irányelvet vagy útmutatót, más hasonló funkciókhoz hasonlóan erre is. Mi ez, mire való, mit változtat az eddig készre szerkesztett oldalakon, kész sablonokban. Mit tesz érvénytelenné, mit hagy meg? Pozíciós térkép sablon készítésekor kell-e bármit máshogyan csinálni? Infoboxok megjelenése fog-e változni, ha igen, mindig muszáj-e, vagy beállítható-e változatlan megjelenés. (Stb.) Akela vita 2022. június 13., 11:16 (CEST)Válasz

Megpingelem @B.Zsolt: szerkesztőt. Valóban szükséges egy ilyen gyakorlatias leírás. Nem tudom, hogy az eddigi súgó szövegekben ezek benne vannak-e? Nem emlékszem ilyenekre. Vagy a többi wikit kellene megnézni, van-e ilyen leírás, és azt pikk-pakk lefordítjuk. A megszövegezésben szívesen segítek, ha tudok.
Egyelőre ez van kész magyarul, ezt lehet olvasgatni: (a fordítást nyugodtan lehet folytatni, ha valakinek van kedve hozzá)
https://www.mediawiki.org/wiki/Help:Extension:Kartographer/hu
misibacsi*üzenet 2022. június 13., 14:20 (CEST)Válasz

@Misibacsi:, köszönöm, egyelőre ezt elkezdem tanulmányozni. Akela vita 2022. június 13., 15:25 (CEST)Válasz

Amit Misibácsi küldött, az a teljes Kartographer bővítményről szól, ebből készült nálunk pár sablon, a {{Maplink}}(?) (ehhez csináltam leírást, önálló térképekhez használható), az {{Infobox mapframe}}(?) (dokumentációja nem teljes, infoboxokhoz lehet használni) és az {{Infobox/Térkép}} (gyakorlatilag annyi szerepe van, hogy segítségével az előző sablont be lehet illeszteni az infoboxokba). – balint36 utaspanasz 2022. június 13., 15:31 (CEST)Válasz

Egy kisebb rendelenességet viszont felfedeztem a Kartographerben. A megjelenő térkép mindenhol szépen a magyar neveket tünteti fel (Bécs, Prága, Varsó stb.), kivéve az ország déli határ menti településeikét (Segedin, Domazek, Kelebija, Viljan stb.). – balint36 utaspanasz 2022. június 14., 09:12 (CEST)Válasz

Illetve a hiba oka az lehet, hogy OSM-en ahol szerepel szerb név latin átírásban (name:sr-Latn), de nem szerepel külön dedikált magyar név (name:hu, mivel egy magyar település alapból a magyar nevét fogja megkapni a name címkéhez), ott a Kartographer térképe a latin átírású szerb nevet fogja megjeleníteni. – balint36 utaspanasz 2022. június 14., 09:31 (CEST)Válasz
Amit én találtam, az az, hogy Berlint valamiért nem kedveli, lásd: Berlin Hauptbahnhof és egyéb berlini állomások. – B.Zsolt vita 2022. június 14., 13:03 (CEST)Válasz
Mert a Wikidatában tárolt koordi összeakadt a Wikidatához társított OSM-kapcsolat adataival. Angolok pl úgy oldották ezt meg, hogy kézzel írták be a kordikat. – balint36 utaspanasz 2022. június 14., 15:14 (CEST)Válasz

Térkép Na, sikerült az infoboxos térképet is működésre bírni, hogy vonalakat is mutasson! Az alábbi eljárás szükségesek hozzá: 1) OSM-kapcsolat, ahol megadod a wikidata címkéhez a WD-azonosítót 2) a WD-adatlapon a OpenStreetMap-kapcsolat-azonosító (P402) tulajdonsághoz megadod az OSM-kapcsolat azonosítóját 3) a WD-adatlapon a földrajzi koordináta (P625) tulajdonsághoz megadsz egy koordinátát (ez lehet felezőpont, vagy végpont, de akkor a érintett rész (P518) értékének meg kell adni az egyiket: felezőpont (Q1645406), vég (Q12769393)). – balint36 utaspanasz 2022. június 18., 11:26 (CEST)Válasz

Articles about countries at the Olympics

Hello! Can you add articles about countries at the Olympic Games from 1896 until now. Very much has changed since the start of the Olympic Games many countries have either changed names or been dissolved. This may require much work and interest. I give all the time that you wish for. Yours sincerely, Sondre 88.88.4.178 (vita) 2022. június 11., 21:57 (CEST)Válasz

Sablonokból paraméter lekérése

Sziasztok

Szeretném az összes olyan cikket kilistázni, amiben állomás infobox van és a pozíciós térkép paraméter valamivel ki van töltve. Régen volt rá egy eszköz, a templatetiger, de az már nem működik. az insource keresés nem jó, mert a paraméter értéke sok minden lehet. Ki tudom fájlba is írni, de az elég sok idő. Van valakinek egyéb ötlete? B.Zsolt vita 2022. június 12., 15:28 (CEST)Válasz

Nem tudom, mit értesz fájlba kiírás alatt; ha a Pywikibot-szkriptemre, akkor annál szerintem nem találsz nagyságrendileg gyorsabb megoldást, mert a MediaWiki nem tárolja külön a sablonparamétereket, úgyhogy muszáj egyenként feldolgozni a lapokat. (És persze ezt a sablonok átírása előtt kellett volna lefuttatni…) – Tacsipacsi vita 2022. június 12., 18:41 (CEST)Válasz

A parse API parsetree opciója tud ilyet, de ahogy Tacsipacsi is mondja, az indexelést neked kell megoldanod. Vagy insource: valami kellően csúnya regexppel. --Tgrvita 2022. június 13., 01:01 (CEST)Válasz

Az insource nem hiszem, hogy menni fog, hiszen nem tudom, hogy mit keresek, csak azt, hogy ki legyen töltve. Ráadásul sok találatot ad, amit egyesével kell átnézni.
Fájlba írás alatt ezt értem: Wikipédia:AutoWikiBrowser_modulok#Infoboxok_tartalmának_fájlba_írása. A így kapott listát már lehet excellel szűrni, majd abc sorba rendezni és máris egy kezelhető lista lesz. Arra gondoltam, de lehet lesz ettől jobb ötlet is, hogy ahol van pozíciós térkép, ott beállítok nagyítást, ahol nincs, ott pedig nem. Pl egész más nagyítást érdemel egy metróállomás mint egy amerikai vasútállomás. Ha nincs sok pozíciós térkép, akár egy switch is megoldhatja a térkép sablonban. – B.Zsolt vita 2022. június 13., 17:38 (CEST)Válasz
Ennél valószínűleg gyorsabb a Pywikibot, mert az AWB (tudtommal) egyenként tölti be a cikkeket, a Pywikibot viszont kötegelve, ötvenesével, és az egész program leglassabb része a hálózati kommunikáció. Egyébként a regexben az a jó, hogy nem kell pontosan tudni, hogy mit keres az ember, tehát elméletileg nem kizárt, hogy működjön erre az esetre is, de ha az ember a [[link|szöveget]] meg a beágyazott sablonokat is kezelni akarja, akkor a végeredmény biztos nem lesz se rövid, se áttekinthető. (Ez az API jó ötlet, majd egyszer kipróbálom, mert a mostani megoldás a pywikibot.textlibbel néha fennakad hibás wikiszövegen.) – Tacsipacsi vita 2022. június 15., 02:39 (CEST)Válasz

Tech Hírek: 2022-24

2022. június 13., 18:58 (CEST)