Vita:Károlyi-kastély (Fót)

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Legutóbb hozzászólt Grin 5 évvel ezelőtt a(z) Kastély stílusa témában

NOL cikk részlete[szerkesztés]

Idemásolom a cikk releváns részeit, mert az archívum bármikor eltűnhet.

http://nol.hu/archivum/archiv-325120-143864 2004.07.10

És persze ott van a Károlyi László és felesége által lakott épületrész: lassan tíz éve lesz, hogy az utolsó gróf fia, aki még gyerekként hagyta el Fótot, hazatért, és a Gyermekközponttól bérbe vette a baloldali szárnyépület emeletét. Itt, a nevelőotthon egykori szövőműhelyében teremtettek maguknak otthont, a moziterem előterében pedig létrehozták a főúri ősgalériák modern változatát, a család és a kastély történetét idéző kis házimúzeumot.

- Gyakran jönnek hozzánk látogatók, akik a kastélyra kíváncsiak. Furcsa dolog megmutatni nekik mindezt, hiszen én tudom, hogy itt az az igazán érdekes, ami már régen nincs itt - mondja Károlyi László, és egy csöppet megvonja a vállát. Bár abba már belenyugodott, hogy a magyar törvények nem teszik lehetővé a restitúciót, a kastélyról nem kíván lemondani. Azt szeretné elérni, hogy az általa létrehozott Fóti Károlyiak Alapítvány kapja meg kilencvenkilenc évre az épület és a hozzátartó parkrész kezelői jogát. Úgy véli, ha megvan a jogi keret, már lehet találni befektetőt a helyreállításhoz és a hasznosításhoz. A program szinte önmagát adja: egy 35-40 szobás kastélyszálló és egy kis múzeum teremtené meg a tudományos és kulturális rendezvények bázisát. A parkban viszont le kellene bontani a beépítések nagy részét, hiszen csak így lehetne helyreállítani az egykori angolkert legalább egy töredékét. Károlyi László úgy véli: a kastély rekonstrukciója hat-hétmillió dollárba, a teljes program megvalósítása ennek a duplájába is belekerülne.

Irtóztató összeg, és egyelőre nem is nagyon látszik, hogyan lehetne eljutni odáig, hogy már csak a pénz megszerzése jelentsen gondot. Nem mintha a gyermekközpont vezetői olyan nagyon ragaszkodnának a kastélyhoz: úgy tűnik, szívük szerint szabadulnának tőle. Hiszen inkább viszi a pénzt, mint hozza, sőt ha helyreállíttatnák például az erősen leromlott teraszt - amire a műemléki hatóság már kötelezte őket - tízmillió forintokat kellene áldozniuk. Arról viszont szó sincs, hogy a parkról is lemondanának. Czikó Benjámin hosszan sorolja, mire miért van szükség. Néhány épületet a betelepült oktatási intézmények használnak: van köztük önkormányzati, ökumenikus, református, művészeti és Waldorf-módszert követő is. A parkban elszórva több mint száz szolgálati lakás található, többségük élethosszig tartó jogosultsággal terhelten. Tíz hektárt a lovasterápiás szövetségnek adtak bérbe, a kastélyparkot pettyező modern épületek némelyikét is sikerült kiadni. Márpedig a bevétel úgy kell az intézménynek, mint egy falat kenyér. Mi több, ha megvalósul az igazgató terve, Fótot az egyéni nevelési módszerekre rászorulók speciális képzési központjává fogják fejleszteni. Ez azt jelentené, hogy a gyereklétszám akár 120-ra, 140-re is fölmehetne.

A tulajdonos államot képviselő Kincstári Vagyoni Igazgatóság főelőadója, Kiss Gábor viszont érezhető ingerültséggel említi, hogy a gyermekközpont felügyeleti szerve, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium 740 millió forintot kérne azért, hogy lemondjon olyan területekről, amelyeket ma a fótiak nagyrészt bérbe adnak másoknak. A KVI természetesen készséggel visszavenné a kastély kezelői jogát, de a hozzátartozó terület - a mai, összesen 52 hektáros park mintegy nyolcvan százaléka - nélkül úgysem találna rá hasznosítót. A bevált séma szerint bármilyen célra keres is valaki kastélyt, először azt kérdezi: mekkora a park?

A kastély egyébként e pillanatban rajta van az állami tulajdonból ki nem adható ingatlanok listáján, és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal kastélyprogramja értelmében olyan jelentős épület, hogy az üzleti hasznosítás mellett a "minőségi országbemutatásban" való részvétele sem elképzelhetetlen. Elvégre nem pusztán jeles klasszicista emlékről van szó, hanem egy olyan szellemi központról is, amely a reformkor egyik kitüntetett helyszíne volt. Sem egyik, sem másik terv nem győzedelmeskedhet azonban addig, amíg az egészségügyi tárca nem mond le az ingatlan nagy részéről. Erre egyelőre nem sok esély van: a legkonkrétabb válasz, amit a minisztériumtól a kérdéseinkre kaptunk, úgy hangzott, hogy a fóti kastély ügye "tárgyalás alatt van, és az alternatívákat át kell tekinteni".

Nem lehet véletlen, hogy Novák Csaba, a gyermekközpont gazdasági igazgatója halvány mosollyal búcsúzik tőlünk. - Higgyék el, ha eljönnek ide három év múlva, ugyanerről fogunk majd beszélni. Nem nagyon történik itt majd semmi - mondja.

Népszabadság Online Archívum, 2004. (szerző nincs feltüntetve)

Kastély stílusa[szerkesztés]

Aki ért hozzá döntse el, hogy klasszicista vagy romantikus, vagy valami más. Minde forrás mást mond. – grin 2019. április 15., 10:36 (CEST)Válasz