Vita:Fischer Iván

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Legutóbb hozzászólt Villanueva 12 évvel ezelőtt a(z) Másolmány témában

Erre a szócikkre érvényes a Wikipédia:Élő személyek életrajza irányelv. Ebben a legfontosabb, hogy a kortársakra vonatkozó megállapításokat a szerkesztők várakozási idő nélkül távolítják el a cikkből, a vitalapról és a felhasználói lapokról is, amennyiben azokhoz nincsenek megadva a cikk témakörében elfogadható, megbízható források.

(Ezt a sablont valamennyi életrajzi cikk vitalapján elhelyezzük, ha a cikk élő személyről szól. A szerkesztők tájékoztatására szolgál, és önmagában nem jelez hiányt.)

Lásd még a Wikipédia:Ellenőrizhetőség és a Wikipédia:Tüntesd fel forrásaidat! irányelveket.

Az egyes források alkalmazhatóságának szerkesztőségi fóruma: Wikipédia:Kocsmafal (források).

Ez a szócikk a következő műhely(ek) cikkértékelési spektrumába tartozik:
Zsidósággal kapcsolatos szócikkek (besorolatlan)
Életrajzi szócikkek (besorolatlan)
Komolyzenei témájú szócikkek (bővítendő besorolás)

Zsidó származású magyarok – vájtfül :)[szerkesztés]

A cikkben nem szerepel, hogy milyen származású, de a kategóriái között igen. A Neten nem találtam róla olyan komoly életrajzot, amiben ez benne lenne. Az enwiki életrajza így kezdődik: „Born in Budapest into a Jewish musical family”, de az alátámasztására szánt forrásban ez nincs benne. A Budapesti Fesztiválzenekar honlapján viszont egy londoni fellépés kapcsán készült interjúban szerepel a következő mondat: „A dirigens a zenekar alapító karmestere lesz, a magyar zsidó Fischer Iván.”Villanueva vita 2011. augusztus 9., 07:29 (CEST)Válasz

Másolmány[szerkesztés]

„Fischer Iván az 1983-ban történt alapítás óta a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója.

A BFZ és Fischer Iván közötti, ma már világhírű partneri kapcsolat a komolyzene utóbbi három évtizedének egyik legnagyobb sikertörténete. Fischer Ivánt külföldi koncertturnéi, a Philips Classics és a Channel Classics kiadók gondozásában megjelent lemezei révén a világ legújítóbb és leginspirálóbb zenekarvezetői között tartják számon.

Számos új koncertformát talált ki és honosított meg, többek között az évtizedek óta töretlenül sikeres kakaókoncerteket kisgyerekeknek, a meghirdetett műsor nélküli titok-koncerteket, a beszélgetéssel egybekötött egyforintos koncerteket, a tízezreket vonzó, nagyszabású budapesti szabadtéri hangversenyeket. Rendezőként sikeres operaprodukciók fűzdőnek a nevéhez. Több fesztivált alapított, így a kilencvenes évek nyári barokk zenei fesztiválját és a Budapesti Mahler Ünnepet, amely lehetőséget nyújt új művek rendelésére és bemutatására is.

Vendégkarmesterként Fischer Iván a világ legrangosabb zenekaraival dolgozik. Több mint tíz alkalommal vezényelte a Berlini Filharmonikusokat, évente két hetet tölt a Royal Concertgebouw Zenekarral, dolgozik a nagy amerikai zenekarokkal, így a New York-i Filharmonikusokkal és a Clevelandi Zenekarral.

Korábban zeneigazgatója volt a Kent Operának és a Lyoni Nemzeti Operának, vezető karmestere a washingotni Nemzeti Szimfonikus Zenekarnak. 2011 februárjában Fischer Ivánt a berlini Konzerthaus zeneigazgatójává és a Konzerthaus Zenekar vezető karmesterévé nevezték ki. Posztját 2012 augusztusától tölti be. Lemezfelvételeit számos rangos nemzetközi díjjal tüntették ki. ”

Ez a Budapest Fesztiválzenekar honlapjáról van másolva. Ha nem lenne jogsértő, akkor sem volna alkalmas lexikoncikkbe, mert stílusa – eredeti funkciójának megfelelően – reklámszerű. Ezért állítom az előző változatot vissza. – Villanueva vita 2011. augusztus 27., 14:16 (CEST)Válasz