11. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
11. Nemzetközi Cirkuszfesztivál
Fővárosi Nagycirkusz
Budapest, Magyarország Magyarország
Műsorrend
„A” műsor2016. január 7.
2016. január 10.
„B” műsor2016. január 8.
2016. január 9.
Ifjúsági gála2016. január 9.
Gálaműsor2016. január 11.
Versenyadatok
Műsorvezető„Amőbák”
(Dienes István, Dunai Csenge, Herczeg Dávid, Juhász Máté, Kardos Levente, Maka Gyuszi, Ormándy M. Keve, Terebesi Tamás és Tóth Fábián)
Cirkuszfesztivál igazgatójaRichter József
Fekete Péter
ZsűrielnökEugene Chaplin

Indulók száma13 ország
38 produkció
GyőztesThe Gerlings
 Kolumbia
(magasdrótszám)
Magyar versenyzőBiritz Ákos
Silver Power
Trio Power Line
Kronológia
← Előző
Következő →
2014
2018

A 11. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál (angolul: 11th International Circus Festival of Budapest) 2016. január 7. és 11. között került megrendezésre Budapesten, a Fővárosi Nagycirkuszban. Az „A” műsorra január 7-én és 10-én, a „B” műsorra január 8-án és 9-én került sor. A gálaműsort január 11-én tartották.

A produkciók jelentkezési határideje 2015. május 15. volt. 2015. október 26-án kezdték meg a jegyek árusítását a fesztiválra. A fesztivál részletes programja december 29-én került nyilvánosságra.[1]

A nemzetközi versenyt a Fesztikon című műsor követte, amely 2016. január 16-tól február 28-ig volt látható a Fővárosi Nagycirkuszban.

A fesztivál[szerkesztés]

A versenyt 2016. január 7. és 11. között tartották. Ez idő alatt, tizenhárom ország artistaművészei léptek a közönség és a zsűri elé két műsorban, három-három előadásban. Továbbá versenyen kívül került megrendezésre a magyar gála, amelyen a Baros Imre Artistaképző növendékei és független magyar csapatok léptek fel. Az eseménysort a zárónapi gálaelőadások zárták, ahol átadták a fesztivál nagydíjait: az Arany, az Ezüst és a Bronz Pierrot-díjakat.

A fesztivál megrendezése előtt, 2015. november 30-án váratlanul leváltották a Fővárosi Nagycirkusz igazgatói posztjáról Richter Józsefet, aki így a műsorrendezés utolsó fázisában kényszerült távozni, mivel ekkor már leszerződtette a művészeket a fesztiválra.[2] A Nagycirkusz új igazgatója Fekete Péter, a nemzeti cirkuszművészeti stratégia kidolgozásáért felelős miniszteri biztos lett, így ő felelt a fesztivál lebonyolításáért is.

A fesztiválhoz kapcsolódóan január 11-én délelőtt rendezték meg a Széchenyi fürdő Márványtermében az Euró­pai Cirkuszszövetség (ECA) konferenciáját, amelyen a cirkuszművészet presztízsének növeléséről, társadalmi üzenetéről és a cirkuszi hang–, fény– és videotechnikai újdonságokról tanácskoztak a szakma hazai és külföldi képviselői. A kétórás konferencia angol nyelven zajlott.[3] Továbbá, kiállítással köszöntették a Los Angelesben élő magyar származású bűvészt, Franz Czeisler Tihany-t 100. születésnapja alkalmából, aki 1996 óta a Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál zsűrijének állandó tagja, 2004-től pedig örökös elnöke.[4] A cirkuszművész Las Vegasból küldött videóüzenetet, amit a közönség először a fesztivál első napján nézhetett végig a Nagycirkusz épületére kivetítve. Nagyon sok szeretet kaptam mindazoktól, akik megnyitották ezt a fesztivált 20 évvel ezelőtt. Nagyon sok szeretetet kaptam tőletek, és kívánok nektek nagyon sok erőt, egészséget. A magyar cirkusz és a nemzetközi cirkusz éljen sokáig! És ne hagyjátok el! Nagyon köszönöm! Puszilok mindenkit sok szeretettel! – mondta Czeisler Ferenc Tihany köszöntőjében.[5][6]

A fesztivál programja[szerkesztés]

Műsor Dátum Időpont
„A” műsor 2016. január 7. 19:00
„B” műsor 2016. január 8. 19:00
Ifjúsági és magyar műsor 2016. január 9. 11:00
„B” műsor 15:00
„B” műsor 19:00
„A” műsor 2016. január 10. 11:00
„A” műsor 15:00
Gálaműsor 2016. január 11. 15:00
Gálaműsor (díjátadóval) 19:00

A zsűri tagjai[szerkesztés]

Minden versenyző produkcióját – a tradíciók szerint – a nemzetközi, szakmai zsűri értékelte. A versenybíróság tagjai a világ jelentős cirkuszainak és varietéinek vezetői voltak.[7]

  • Francz Czeisler Tihany – a Circus Tihany Spectacular elnöke (USA) a zsűri örökös, tiszteletbeli elnöke
  • Eugene Chaplin – a zsűri elnöke, a Vaudreuil-Dorion Nemzetközi Cirkuszfesztivál tanácsadója és a Vevey Comedy Festival elnöke (Kanada)
  • Fabrice Becker – a Cirque du Soleil kreatív igazgatója (Kanada)
  • Oleg Chesnokov – a Rosgoscirk művészeti vezetője (Oroszország)
  • Peter Dubinsky – a Firebird Productions Inc. tulajdonosa (USA)
  • Valérie Fratellini – a Fratellini Akadémia igazgatója (Franciaország)
  • Helmuth Grosscurth – az Euró­pai Cirkuszszövetség (ECA) vezérigazgatója (Németország)
  • Fabio Montico – a Latinai Nemzetközi Cirkuszfesztivál elnöke (Olaszország)
  • Lyudmila Schevchenko – a kijevi Ukrán Nemzeti Cirkusz igazgatója (Ukrajna)
  • Sun Lili – a Kínai Nemzeti Akrobatacsoport kreatív igazgatója és a Pekingi Akrobataiskola művészeti igazgatója (Kína)
  • Eötvös Tibor – az újjáépített Eötvös Cirkusz alapítója és az Artistaművészek Szakszervezetének elnöke (Magyarország)

Ebben az évben először, a fesztivál szervezői létrehozták a magyar cirkuszigazgatók páholyát, ahová a magyar utazócirkuszok igazgatóit invitálták meg. Ők a fesztivál zsűrijéhez hasonlóan értékelték a versenyzőket és az általuk legjobbnak tartott művésznek adták át a magyar cirkuszigazgatók különdíját.[8] A magyar cirkuszigazgatók zsűrijének tagjai Eötvös Loránd, az Eötvös Cirkusz igazgatója; Ádám Henrik, a Hungária Cirkusz igazgatója; Kraj Eduárd, a Magyar Klasszikus Nagycirkusz igazgatója; Richter Róbert, a Ramiro Maximus Cirkusz igazgatója és Szondik Péter, cirkuszművészeti szakember voltak.

A zsűri tagjai mellett a müncheni Krone Cirkusz casting direktora, a Ringling Bros. and Barnum & Bailey Cirkusz talent igazgatója, a német Roncalli Cirkusz igazgatója, a lett Rigas Cirks igazgatója, az angol Blackpool Tower Circus igazgatója, a mexikói Pueblai Egyetem Cirkuszi Tanszékének elnöke, az amszterdami Royal Theater Carré Cirkusz igazgatója, a International Circus Stardust Entertainment direktora és a párizsi Moulin Rouge művészeti vezetője is részt vett a fesztiválon.[9][10]

A résztvevők[szerkesztés]

2015. november 25-én egy sajtótájékoztató keretein belül jelentették be, hogy a fesztiválon 13 ország artistaművésze vesz részt. Ezek a következők voltak: az Amerikai Egyesült Államok, Franciaország, Kolumbia, Ghána, Németország, Magyarország, Mongólia, Spanyolország, Portugália, Románia, Olaszország, Oroszország és Ukrajna.[11] A résztvevők előzetes névsorát 2015. december 2-án ismertették, majd a részletes program december 29-én került nyilvánosságra.[12]

Először vett részt ghánai artistaművész a versenyen. Az országot Isaac Aborah zsonglőr képviselte az „A” műsorban. 18 év után ismét volt mongóliai versenyző a fesztiválon Heejin D személyében. Az eddigi egyetlen Mongóliát képviselő résztvevő az 1998-as fesztiválon bronz-díjat nyert Jagaantsetseg nevű hajlékony akrobatákból álló csoport volt.

A legtöbb versenyzőt Oroszország indította, összesen hetet.

Másodjára vett részt az orosz Urunov-család, akik lovas magasiskola produkciójukkal 2002-ben, a 4. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon bronz-díjat nyertek.

A Fővárosi Nagycirkusz 2015. október 3. és december 31. között futott Balance című előadásának néhány fellépője is lehetőséget kapott a fesztiválon való szereplésre. Közülük az egyik a kolumbiai Gerling csoport, akik magasdrót-számukban a világon egyedülálló módon, 7 emberből álló piramist fognak bemutatni védőháló és biztosítókötél nélkül.[13] Továbbá, a Gerling csoport négy tagja halálkerék-produkciót is bemutatott a fesztiválon. Ezen kívül, a „B” műsorban lépett fel az román X–Treme Brothers erőemelő számukkal, illetve az „A” műsorban szerepelt az amerikai egyesült államokbeli Farfan csoport trapézszáma, akik az őszi műsor mellett a Nagycirkusz 2015-ös nyári Circussimo! című műsorában is felléptek.

Ezúttal, Magyarországot három produkció képviselte a fesztiválon. 1998 után először fordult elő, hogy két azonos zsánerű számot bemutató magyar artistaprodukció indult egy versenyen: az „A” műsorban a Trio Power Line formáció, a „B” műsorban pedig a Silver Power duó mutatott be erőemelő számot. A harmadik magyar résztvevő a Baros Imre Artistaképzőben végzett Biritz Ákos volt gurtniszámával.

Így összesen 13 ország 38 produkciója vett részt a tizenegyedik versenyen.

A korábbi évekkel ellentétben, a előadások nyitóképét nem a Baros Imre Artistaképző növendékei, hanem az Experidance, magyar néptáncegyüttes produkciója adta. Az eddigi egy konferanszié szerepét az úgynevezett „Amőbák” vették át, akik magyar és angol nyelven ismertették a műsorszámokat végigkísérve az egész előadást.[14] A fesztivál műsorvezető csapatának tagjai: Dienes István, Dunai Csenge, Herczeg Dávid, Juhász Máté, Kardos Levente, Maka Gyuszi, Ormándy M. Keve, Terebesi Tamás és Tóth Fábián voltak.

A fesztivál fellépő művészei[szerkesztés]

„A” műsor[szerkesztés]

Az „A” műsort 2016. január 7-én, csütörtökön 19 órakor és január 10-én, vasárnap 11 és 15 órakor mutatták be a Fővárosi Nagycirkuszban. Az előadás hossza szünettel együtt körülbelül 2 és fél óra volt. A nemzetközi, szakmai zsűri szavazatai alapján a legjobbak bekerültek a gálaműsorba. 19 produkció lépett porondra, ami az eddigi legmagasabb létszám volt.

A műsort az ExperiDance táncos produkciója nyitotta meg.

# Előadó Szám Ország Eredmény
01 Paul Chen monocikli  Németország
02 Totti Alexis bohóc  Spanyolország
03 Fratelli Rossi ikária  Spanyolország
04 Biritz Ákos gurtniszám  Magyarország
05 Duo Acro létraszám  Oroszország
06 Isaac Aborah zsonglőr  Ghána
07 Duo Phykov drótszám  Oroszország
08 Family Urunov Libertylovas szám  Oroszország
09 Totti Alexis bohóc  Spanyolország
10 The Gerlings halálkerék  Kolumbia
11 Flying Farfans fliegende  USA 02 Ezüst Pierrot-díj
12 Totti Alexis bohóc  Spanyolország
13 Artists görgőszám  Ukrajna
14 Heejin D kézegyensúlyozás  Mongólia
15 Family Urunov Cabrioletlovas szám  Oroszország
16 Vitaly Mironov zsonglőr  Oroszország
17 Trio Power Line erőemelő szám  Magyarország 03 Bronz Pierrot-díj
18 Totti Alexis bohóc  Spanyolország
19 Skokov csoport hintaszám  Oroszország 02 Ezüst Pierrot-díj

A műsort a finálé zárta, ahol a fellépő művészek még egyszer felvonultak.

„B” műsor[szerkesztés]

A „B” műsort 2016. január 8-án, pénteken 19 órakor és január 9-én, szombaton 15 és 19 órakor mutatták be a Fővárosi Nagycirkuszban. Az előadás hossza szünettel együtt körülbelül 2 és fél óra volt. A nemzetközi, szakmai zsűri szavazatai alapján a legjobbak bekerültek a gálaműsorba. 19 produkció lépett porondra, ami az eddigi legmagasabb létszám volt.

A műsort az Experidance táncos produkciója nyitotta meg.

# Előadó Szám Ország Eredmény
01 Emil Faltyny létraszám  Csehország
02 Mr. Lorenz bohóc  Olaszország
03 Jeton zsonglőr  Németország
04 Family Urunov Libertylovas szám  Oroszország
05 Duo Trapeze levegőszám  Oroszország
06 Dias Family ikária  Portugália 03 Bronz Pierrot-díj
07 Mr. Lorenz bohóc  Olaszország
08 Nicol Nicols drótszám  Spanyolország 03 Bronz Pierrot-díj
09 X–Treme Brothers handstand  Románia 03 Bronz Pierrot-díj
10 Extreme Fly nyújtószám  Ukrajna
11 Mr. Lorenz bohóc  Olaszország
13 Eonys Goncalves rúdszám  Franciaország
14 Dias Family létraszám  Portugália
15 Sergiy Novikov gurtniszám  Ukrajna
16 Silver Power erőemelő szám  Magyarország 03 Bronz Pierrot-díj
17 Duo Non-Stop görgőszám  Ukrajna
18 Mr. Lorenz bohóc  Olaszország
19 The Gerlings magasdrótszám  Kolumbia 01 Arany Pierrot-díj

A műsort a finálé zárta, ahol a fellépő művészek még egyszer felvonultak.

Ifjúsági és magyar műsor[szerkesztés]

Az ifjúsági és magyar műsor 2016. január 9-én, szombaton 11 órakor, versenyprogramon kívül került megrendezésre. A műsorban a Baross Imre Artistaképző növendékei és az éppen Magyarországon tartózkodó artista csapatok léptek fel. Az előadás műsorvezetője Vincze Tünde volt.

# Produkció Szám
01 The Ball kortárs cirkuszmű
02 Duo Urbán gurtniszám
03 Németh Jennifer kaucsuk-handstand szám
04 Duo Claire hálószám
05 Kraj Henrik ostorszám
06 Linda Carannante görkorcsolya-gurtni szám
07 Hungarian Devils dobóakrobata szám
08 Szilvia kötélszám
09 The OG Juniors deszkaszám
10 Kovács Dóra drótszám
11 Kiss Jennifer és Gábor gurtniszám
12 Cap Crew deszkaszám
13 Szulita és Dennis kötélszám
14 Lui Nereusz komikus hanstand
15 Betty and Sandy trapézszám
16 Teibler csoport ugródeszkaszám
17 Rhythm-Game finálé

Gálaműsor[szerkesztés]

A gálaműsor 2016. január 11-én, hétfőn 15 és 19 órakor került megrendezésre. Az első előadás hossza szünettel együtt körülbelül 2 és fél óra, a második előadásé 3 és fél óra volt. A program az „A” és a „B” műsor – a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt – fellépőiből állt össze. A 19 órakor kezdődő gálaműsor végén került sor a fesztivál nagydíjak, a Pierrot-díjak és az egyes különdíjak átadására.

A műsort az Experidance táncos produkciója nyitotta meg.

Gálaműsor – 15:00[szerkesztés]

# Előadó Szám Ország
01 Emil Faltyny létraszám  Csehország
02 Jeton zsonglőr  Németország
03 Artists görgőszám  Ukrajna
04 Heejin D kézegyensúlyozás  Mongólia
05 Totti Alexis bohóc  Spanyolország
06 Dias Family létraszám  Portugália
07 Silver Power erőemelő szám  Magyarország
08 Extreme Fly nyújtószám  Ukrajna
09 Mr. Lorenz bohóc  Olaszország
10 Eonys Goncalves rúdszám  Franciaország
11 Sergiy Novikov gurtniszám  Ukrajna
12 Vitaly Mironov zsonglőr  Oroszország
13 Totti Alexis bohóc  Spanyolország
14 Skokov csoport hintaszám  Oroszország

Gálaműsor – 19:00[szerkesztés]

# Előadó Szám Ország
Emil Faltyny létraszám  Csehország
Isaac Aborah zsonglőr  Ghána
Fratelli Rossi ikária  Spanyolország
Duo Trapeze levegőszám  Oroszország
Duo Non-Stop görgőszám  Ukrajna
Heejin D kézegyensúlyozás  Mongólia
Biritz Ákos gurtniszám  Magyarország
Mr. Lorenz bohóc  Olaszország
Totti Alexis bohóc  Spanyolország
Flying Farfans fliegende  USA
Trio Power Line erőemelő szám  Magyarország
Skokov csoport hintaszám  Oroszország
Dias Family ikária  Portugália
Nicol Nicols drótszám  Spanyolország
X–Treme Brothers handstand  Románia
Silver Power erőemelő szám  Magyarország
The Gerlings magasdrótszám  Kolumbia

A műsort a finálé zárta, ahol a fellépő művészek még egyszer felvonultak.

A fesztivál díjazottjai[szerkesztés]

Díj Nyertes Ország Szám Átadta[15]
01 Arany Pierrot The Gerlings  Kolumbia magasdrótszám Eugene Chaplin, Fekete Péter
02 Ezüst Pierrot Flying Farfans  USA fliegende Helmut Grosscurth, Szalay-Bobrovniczky Alexandra
Skokov csoport  Oroszország hintaszám Závogyán Magdolna, Fabrice Becker
03 Bronz Pierrot Trio Power Line  Magyarország erőemelő szám dr. Réthelyi Miklós, Román Sándor
Nicol Nicols  Spanyolország drótszám Eötvös Tibor, Habsburg György
Silver Power  Magyarország erőemelő szám Endrész László, Fabio Montico
Dias Family  Portugália ikária Peter Dubinsky, Lyudmila Schevchenko
X–Treme Brothers  Románia handstand Sun Lili, Graeser József

A nemzetközi szakértőkből álló zsűri döntése alapján a 11. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál fődíjat, az Arany Pierrot-díjat a kolumbiai The Gerlings csoport nyerte el magasdrótszámával.[16][17][18] A fesztivál története során először nyert dél-amerikai artistaprodukció. A zsűri eredetileg az egyesült államokbeli Flying Farfans-nak is arany díjat akart adni, de végül Fekete Péter, miniszteri biztos, a MACIVA és a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója kérésére trapézprodukciójuk ezüst fokozatot kapott. A fesztiváligazgató meggyőződése szerint több arany díj kiosztása értéktelenítette volna annak értéket, presztízsét és a fesztivál rangját.[19] Megjegyzendő, hogy az előző versenyen három Arany Pierrot-díjat adtak át.

A Farfan csoporton kívül, Ezüst Pierrot-díjjal jutalmazták a Skokov csoport hintaszámát Oroszországból. Az eredeti kiírás szerinti három helyett, öt bronz díj került átadásra. Így bronz fokozatot nyert a portugál Dias Brothers, Nicol Nicols Spanyolországból, a román X–Treme Brothers, valamint a három magyar produkció közül a Trio Power Line és a Silver Power formáció. Érdekesség, hogy mindkét nyertes magyar csoport erőemelő számmal lépett fel a fesztiválon.

Az eredményeket már vasárnap este, a Széchenyi fürdő télikertjében rendezett zártkörű fogadáson közölték a művészekkel és a sajtóval, de a hétfő esti gálaműsoron ünnepélyes keretek között is bejelentették a helyezéseket és átadták a díjakat.

Különdíjak[szerkesztés]

A fesztivál nagydíjai mellett odaítélésre kerültek a zsűri tagjai által felajánlott különdíjak is. A Fővárosi Önkormányzat a 2012-ben alapított Budapest-díjjal jutalmazta a legjobb artistaprodukciót. Korábban ezt a díjat a legjobb magyar artistaprodukció érdemelte ki.[20]

Az Európai Cirkuszszövetség (ECA) különdíját Graeser József, a Fővárosi Nagycirkusz szakmai vezetője nyerte.

Különdíj Nyertes Szám Ország Átadta[megj. 1]
Budapest-díj Flying Farfans fliegende  USA Szalay-Bobrovniczky Alexandra
A magyar cirkuszigazgatók különdíja Dias Family létraszám  Portugália A magyar cirkuszigazgatók zsűrije
Sajtó-különdíj Heejin D handstand  Mongólia Gazsó L. Ferenc és Fekete Péter
A Cirque du Soleil különdíja Duo Phykov drótszám  Oroszország Fabrice Becker
A Firebird Production különdíja Fratelli Rossi ikária  Spanyolország Peter Dubinsky
A kijevi Ukrán Nemzeti Cirkusz különdíja Emil Faltyny létraszám  Csehország Lyudmila Schevchenko
A Latinai Nemzetközi Cirkuszfesztivál különdíja Biritz Ákos gurtniszám  Magyarország Fabio Montico
A Német Cirkuszbarátok Szövetségének különdíja Jeton zsonglőr  Németország
Az Artista Szakszervezet különdíja Silver Power erőemelő szám  Magyarország Graeser József és Eötvös Tibor
Eugene Chaplin különdíja Totti Alexis bohóc  Spanyolország Eugene Chaplin
Valérie Fratellini különdíja Biritz Ákos gurtniszám  Magyarország Valérie Fratellini
Megjegyzés
megj. 1: Alapesetben a zsűri tagjai adták át a különdíjakat.

Televíziós közvetítés[szerkesztés]

A fesztivál műsorát az MTVA felvette. A felvételekből készült két egy-egyórás összefoglalót a Duna először 2016. március 15-én tűzte műsorára.[21][22]

1. rész[szerkesztés]

  1. Paul Chen – monocikli (Németország)
  2. Totti Alexis – bohóc (Spanyolország)
  3. Fratelli Rossi – ikária (Spanyolország)
  4. Biritz Ákos – gurtniszám (Magyarország)
  5. Isaac Aborah – zsonglőr (Ghána)
  6. Duo Phykov – drótszám (Oroszország)
  7. Family UrunovLiberty: lovas szám (Oroszország)
  8. The Gerlings – halálkerék (Kolumbia)
  9. Trio Power Line – erőemelő szám (Magyarország)
  10. Flying Farfans – fliegende (USA)
  11. Totti Alexis – bohóc (Spanyolország)
  12. Artists – görgőszám (Ukrajna)
  13. Heejin D – handstand (Mongólia)
  14. Skokov csoport – hintaszám (Oroszország)

2. rész[szerkesztés]

  1. Emil Faltyny – létraszám (Csehország)
  2. Jeton – zsonglőr (Németország)
  3. Duo Trapeze – levegőszám (Oroszország)
  4. Dias Brothers – ikária (Portugália)
  5. Mr. Lorenz – bohóc (Olaszország)
  6. Nicol Nicols – drótszám (Spanyolország)
  7. X–Treme Brothers – handstand (Románia)
  8. Extreme Fly – nyújtószám (Ukrajna)
  9. Mr. Lorenz – bohóc (Olaszország)
  10. Dias Sisters – létraszám (Portugália)
  11. Sergiy Novikov – gurtniszám (Ukrajna)
  12. Silver Power – erőemelő szám (Magyarország)
  13. Duo Non-Stop – görgőszám (Ukrajna)
  14. The Gerlings – magasdrótszám (Kolumbia)

Visszatérő művészek[szerkesztés]

Előadó Szám Ország Előző év(ek)
Urunov-család lovas szám  Oroszország 2002 (Duo Dzen néven)

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Programajánló: 11. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál (magyar nyelven). maciva.hu. Magyar Cirkusz és Varieté, 2015. augusztus 12. [2015. szeptember 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. augusztus 12.)
  2. Bóta Gábor: Leváltották a Fővárosi Nagycirkusz igazgatóját (magyar nyelven). Népszava, 2015. november 30. [2015. december 3-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. november 30.)
  3. Szakmai konferencia a holnap cirkuszáról (magyar nyelven). fnc.hu. Fővárosi Nagycirkusz, 2015. december 31. [2016. augusztus 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. december 31.)
  4. Tihany 100 kiállítás (magyar nyelven). fnc.hu. Fővárosi Nagycirkusz, 2015. december 31. [2016. augusztus 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. december 31.)
  5. XI. Cirkuszfesztivál Budapesten (magyar nyelven). zetapress.hu, 2016. január 8. (Hozzáférés: 2016. január 8.)
  6. Czeisler Ferenc "Tihany" üzenete (Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál 2016) (magyar nyelven). Fővárosi Nagycirkusz, YouTube-csatorna, 2016. január 8. (Hozzáférés: 2016. január 8.)
  7. Budapestre figyel öt napon át a cirkuszvilág (magyar nyelven). hirado.hu, 2016. január 5. [2016. március 5-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. január 5.)
  8. FIX TV FIX Magazin - Programajánló: 11. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál 2016.01.04. (magyar nyelven). FixHD, YouTube-csatorna, 2016. január 4. (Hozzáférés: 2016. január 4.)
  9. 11. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál zsűrijének bemutatása (magyar nyelven). Közéleti Gazdasági Krónika Videómagazin, YouTube-csatorna, 2016. január 8. (Hozzáférés: 2016. január 8.)
  10. Húsz éve érkeznek a sztárok Budapestre (magyar nyelven). nol.hu, 2015. november 26. (Hozzáférés: 2015. november 26.)
  11. Bűvésztrükkel tüntetik el a Fővárosi Nagycirkuszt (magyar nyelven). mno.hu, 2015. november 26. [2015. november 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. november 26.)
  12. 11. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál – A fesztivál sztárjai (magyar nyelven). fnc.hu. Fővárosi Nagycirkusz, 2015. december 2. [2015. december 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. december 2.)
  13. Jubilál a budapesti cirkuszfesztivál (magyar nyelven). magyarhirlap.hu, 2015. november 26. [2015. december 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. november 26.)
  14. Hetiszakasz: 11. Cirkuszfesztivál Fekete Péter igazgató nyilatkozott (magyar nyelven). Heti TV, YouTube-csatorna, 2016. január 7. (Hozzáférés: 2016. január 7.)
  15. Díjátadó / XI. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál / 2016.01.11. (magyar nyelven). YouTube. Belföldi hírek - MCOnet, 2016. január 12. (Hozzáférés: 2020. január 20.)
  16. Kolumbiai csoport nyerte a cirkuszfesztivált (magyar nyelven). mno.hu. Magyar Nemzet, 2016. január 11. [2016. január 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. január 11.)
  17. Fantasztikusak voltak, megnyerték a budapesti cirkuszfesztivált (fotók) (magyar nyelven). nepszava.hu. Népszava, 2016. január 12. [2018. március 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. január 12.)
  18. A XI. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál díjazottjai (magyar nyelven). fnc.hu. Fővárosi Nagycirkusz, 2016. január 12. [2016. február 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. január 12.)
  19. Cirkuszfesztivál 2016 (magyar nyelven). budapestvideó.hu, YouTube-csatorna, 2016. január 19. (Hozzáférés: 2016. január 19.)
  20. Világsikerek a Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon (magyar nyelven). inforádió.hu, 2015. november 25. [2015. november 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. november 25.)
  21. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál (2016) (2/1. rész) (60') 2016. március 15. kedd 16:00 - 17:00 (magyar nyelven). animare.hu, 2016. március 15. [2016. március 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  22. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál (2016) (2/2. rész) (60') 2016. március 15. kedd 17:00 - 18:00 (magyar nyelven). animare.hu, 2016. március 15. [2016. március 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. március 16.)

További információk[szerkesztés]