A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A 2008. évi nyári olimpiai játékokon az atlétika női 3000 méteres akadályfutás versenyszámának selejtezőit és döntőjét augusztus 15. és 17. között rendezték a Pekingi Nemzeti Stadionban . A versenyszám első alkalommal szerepelt az olimpiai játékok programján, a szám első olimpiai bajnoka az Oroszország színeiben versenyző tatár Gulnara Szamitova-Galkina lett.
A kvalifikáció során az A-szint 9:46,00 másodperc, míg a B-szint 9:55,00 másodperc volt.
A versenyt megelőzően a következő rekordok voltak érvényben női 3000 méteres akadályfutásban:
A versenyen új olimpiai és világrekord született:
Az időeredmények másodpercben értendők. A rövidítések jelentése a következő:
WR : világrekord
AR : kontinensrekord
NR : országos rekord
PB : egyéni legjobbja
SB : 2008-ban addigi legjobb eredménye
Q : továbbjutás helyezés alapján
q : továbbjutás időeredmény alapján
DNF : nem ért célba
Minden futam első négy helyezettje automatikusan a döntőbe jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező 3 futó került tovább.
H
F
Név
Nemzet
E
Mj
1.
1
Gulnara Szamitova-Galkina
Oroszország (RUS)
9:15,17
Q
2.
1
Ruth Bosibori Nyangau
Kenya (KEN)
9:19,75
Q
3.
3
Eunice Jepkorir
Kenya (KEN)
9:21,31
Q
4.
1
Wioletta Janowska-Frankiewicz
Lengyelország (POL)
9:21,88
Q, SB
5.
3
Marta Domínguez
Spanyolország (ESP)
9:22,11
Q
6.
1
Cristina Casandra
Románia (ROU)
9:22,38
Q, NR
7.
3
Jekatyerina Volkova
Oroszország (RUS)
9:23,06
Q
8.
1
Habíba Gríbi
Tunézia (TUN)
9:25,50
q, NR
9.
3
Zemzem Ahmed
Etiópia (ETH)
9:25,63
Q, PB
10.
3
Elena Romagnolo
Olaszország (ITA)
9:27,48
q, NR
11.
3
Anna Willard
Egyesült Államok (USA)
9:28,52
q
12.
2
Tatyjana Petrova
Oroszország (RUS)
9:28,85
Q
13.
2
Raisin McGettigan
Írország (IRL)
9:28,92
Q, SB
14.
1
Helen Clitheroe
Nagy-Britannia (GBR)
9:29,14
NR
15.
2
Jennifer Barringer
Egyesült Államok (USA)
9:29,20
Q
16.
2
Zulema Fuentes-Pila
Spanyolország (ESP)
9:29,40
Q, PB
17.
1
Csu Jen-mej
Kína (CHN)
9:29,63
PB
18.
3
Antja Möldner
Németország (GER)
9:29,86
NR
19.
3
Rasa Troup
Litvánia (LTU)
9:30,21
NR
20.
2
Jéssica Augusto
Portugália (POR)
9:30,23
21.
3
Donna MacFarlane
Ausztrália (AUS)
9:32,05
22.
3
Sara Moreira
Portugália (POR)
9:34,39
23.
2
Ancuta Bobocel
Románia (ROU)
9:35,31
24.
1
Lindsey Anderson
Egyesült Államok (USA)
9:36,81
25.
2
Sophie Duarte
Franciaország (FRA)
9:38,08
26.
1
Mekdes Bekele
Etiópia (ETH)
9:41,43
27.
1
Fionnuala Britton
Írország (IRL)
9:43,57
SB
28.
1
Valentina Horpinics
Ukrajna (UKR)
9:43,95
29.
1
Rosa María Morató
Spanyolország (ESP)
9:45,33
30.
2
Sofia Assefa
Etiópia (ETH)
9:47,02
30.
3
Katarzyna Kowalska
Lengyelország (POL)
9:47,02
32.
1
Victoria Mitchell
Ausztrália (AUS)
9:47,88
33.
1
Türkan Erişmiş
Törökország (TUR)
9:48,54
34.
1
Clarisse Cruz
Portugália (POR)
9:49,45
35.
1
Hajakari Minori
Japán (JPN)
9:49,70
36.
3
Barbara Parker
Nagy-Britannia (GBR)
9:51,93
37.
1
Vidád Mendíl
Algéria (ALG)
9:52,35
38.
2
Muna Durka
Szudán (SUD)
9:53,09
39.
2
Veerle Dejaeghere
Belgium (BEL)
9:54,65
40.
2
Hanán Uháddu
Marokkó (MAR)
9:56,41
41.
2
Veronica Nyaruai
Kenya (KEN)
10:01,69
42.
3
Li Csen-csu
Kína (CHN)
10:04,05
43.
2
Oxana Juravel
Moldova (MDA)
10:04,38
44.
2
Aslı Çakır
Törökország (TUR)
10:05,76
45.
3
Inna Poluškina
Lettország (LAT)
10:18,60
46.
2
Iríni Kokinaríu
Görögország (GRE)
10:22,39
47.
2
Csao Jen-ni
Kína (CHN)
10:36,77
3
Korene Hinds
Jamaica (JAM)
DNF
2
Madrea Hyman
Jamaica (JAM)
DNF
3
Dobrinka Salamanova
Bulgária (BUL)
DNF
3
Zenaide Vieira
Brazília (BRA)
DNF
A döntőt augusztus 17 -én rendezték.
H
Név
Nemzet
E
Mj
1 Arany
Gulnara Szamitova-Galkina
Oroszország (RUS)
8:58,51
WR
2 Ezüst
Eunice Jepkorir
Kenya (KEN)
9:07,41
AR
3 Bronz
Jekatyerina Volkova
Oroszország (RUS)
9:07,64
SB
4.
Tatyjana Petrova
Oroszország (RUS)
9:12,33
SB
5.
Cristina Casandra
Románia (ROU)
9:16,85
NR
6.
Ruth Bosibori Nyangau
Kenya (KEN)
9:17,35
PB
7.
Zemzem Ahmed
Etiópia (ETH)
9:17,85
NR
8.
Wioletta Janowska-Frankiewicz
Lengyelország (POL)
9:21,76
SB
9.
Jennifer Barringer
Egyesült Államok (USA)
9:22,26
AR
10.
Anna Willard
Egyesült Államok (USA)
9:25,63
11.
Elena Romagnolo
Olaszország (ITA)
9:30,04
12.
Zulema Fuentes-Pila
Spanyolország (ESP)
9:35,16
PB
13.
Habíba Gríbi
Tunézia (TUN)
9:36,43
14.
Raisin McGettigan
Írország (IRL)
9:55,89
Marta Domínguez
Spanyolország (ESP)
DNF