„Wikipédia:Javaslatok kiemelt szócikkekre” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Csobankai Aladar (vitalap | szerkesztései)
122. sor: 122. sor:
----
----


=== [[Szérumfutás]] ===
:'''Összesen: 49 pont'''


* '''5''' - tetszik. -- [[User:Nyenyec|nyenyec]] [[User vita:Nyenyec|☎]] 2005. augusztus 19., 19:06 (CEST)
* '''5''' -izgalmas szócikk, jól megcsinálva. [[User:Data Destroyer|Data Destroyer]] 2005. augusztus 19., 19:45 (CEST)
* '''5''' Jó. Érdekes. Tetsz [[User:OsvátA|OsvátA.]] 2005. augusztus 19., 20:06 (CEST)
* '''5''' Nekem is tetsz. :) [[User:Alensha|Alensha]]  [[User vita:Alensha|*]] 2005. augusztus 19., 20:10 (CEST)
* '''5''' Tesztik ;-) --[[User:NZs|NZs]] 2005. augusztus 19., 20:13 (CEST)
* '''5''' - Menjen címlapra. - [[User:Serinde|Serinde]] 2005. augusztus 22., 21:43 (CEST)
* '''5''' --[[User:Gnomon|Gnomon]] 2005. augusztus 23., 10:01 (CEST)
* '''- 5'''-- Majd ha a Krisnás szócikknél mást tapasztalok, akkor átírom egy négyesre. Addig ez visszadobott 3 kg-os száraz kenyér:-)--[[User:IGe|Szabadítsuk fel a Wikit!]] 2005. augusztus 24., 08:41 (CEST)
*'''5''' - Très bien, ahogy a művelt angol mondaná--[[User:Mathae|Mathae]] 2005. augusztus 24., 16:37 (CEST)
*'''5''' - mivel én voltam az egyik, aki javasolta, nekem +jó, megatetsz. [[User:Gubbubu|Telitalálat Felügyelő]]
*'''5''' - Kár, hogy nem lehet több pontot adni! Nagyon-nagyon jó cikk. Érdekes, izgalmas, figyelemfelkeltő ... [[User:Filoma|Filoma]] 2005. augusztus 24., 21:05 (CEST)
*'''4''' Szép cikk, magyar vonatkozása nincs --[[User:Rodrigo|Rodrigó]] 2005. augusztus 28., 16:06 (CEST)

[[Kép:Statue of Balto in Anchorage.jpg|155px|left|Balto szánhúzó kutya szobra az alaszkai Anchorage-ben]] A '''[[szérumfutás]]''' [[1925]]-ben zajlott [[Alaszka|Alaszkában]]. Az év januárjában a nyugat-[[alaszka]]i [[Nome]] városában kezdődő [[diftéria]]járvány jelei mutatkoztak. A tél kellős közepén az oltóanyag ideszállításának egyetlen lehetséges módja a kutyaszán volt. Húsz hajtó és mintegy százötven [[kutya]] öt és fél nap alatt teljesítette a [[Nenana]] és Nome közötti 1085 [[kilométer]]es távot. A szérumfutás résztvevőinek hősiessége a korabeli sajtó és rádió egyik fő témája volt. A médiavisszhang jelentősen hozzájárult a védőoltások elterjesztéséért folytatott kampányhoz.

Az utolsó szakasz egységének vezérkutyája, Balto a [[New York]]-i [[Central Park]]ban, illetve az alaszkai Anchorage városában kapott szobrot. A szérumfutás emlékére rendezik meg 1967 óta az ''Iditarod'' kutyaszánhajtó-versenyt, valamint 1997 óta a kutya- és motoros szánokkal az eredeti útvonalon zajló ''Serum Run 25'' túrát.

<br style="clear:both">
----


=== [[Thomas Mann]] ===
=== [[Thomas Mann]] ===

A lap 2005. szeptember 14., 15:07-kori változata

Erre a vitalapra írjátok a kezdőlapra szánt kiemelt szócikk összefoglalóját. Érdekes, említésre méltó szócikkeket a Wikipédia:Kiemelt szócikkek lapon találhatsz (vagy sorolhatsz fel).

Nem kritérium, de célszerű olyan szócikkeket választani, melyekhez kép is van. Lehetőség szerint olyan szócikket javasolj, melyet nagyrészt nem te írtál! (A javaslathoz elég akár a szócikk neve is, és utána mindegy, hogy a rövid összefoglalót ki írja, csak nem szerencsés, ha "saját alkotásodat" jelölöd...)

Az összefoglalóban a definícióba ne felejtsetek el hivatkozást tenni a szócikkre!

Vita

Rövid cikkek, hibátlan szöveg, képek

Szerintem olyan cikkeket, amik 1 lapnál rövidebbek nem érdemes javasolni; ezek nagy része „nem teljes” (valahol a „csonk” és a teljes cikk között helyezkedik el). Az alaszka és a borg jó példa egy teljes cikkre (a történelemtől a földrajzon át az általános tudnivalókig minden benne van), míg az országgyűlés (mérete, jogköre, mai jellemzői, külföldi példák, ...) szerintem meglehetősen rövidke.

Szintén figyeljetek oda, hogy a javasolt cikkeket javaslat előtt olvassátok át, hogy ne maradjon benne hiba (sem pontatlanság, sem stilisztikai hibák), és a benne levő képek mindegyikén szerepeljen a szabad licenc!

Kösz! --grin 2004. november 23., 12:14 (CET)[válasz]


Javaslatok

Ide kerülnek azok a cikkek, melyeket megjelenésre javasoltok. Ha lehet, végleges formában írjátok meg a javaslatot, úgy ahogy az a lapra majd kikerüljön. Ha csak a cím szerepel, nyugodtan bővítheti bárki a leírással.

Minden javaslat előtt lehet szavazni arról, hogy az kikerüljön-e a lapra vagy sem. A szavazás előfeltétele az, hogy a cikket gondosan átolvasd!

Minden javaslatra egy -5 és +5 közötti pontszámot adj (a pontszámod add hozzá az összesítőhöz!), és esetleg – ha szeretnél – indoklást. A legtöbb pontot szerző lap fog először kikerülni a Kezdőlapra, ideális esetben minden hétfőn. A tartósan negatív pontszámú lapokat kb. 2 hét múlva töröljük a javaslatok közül.

(Szavazni minden legalább 1 hónapja aktív és mininum 5 nem apró szerkesztéssel rendelkező Wikipédista tud.)

Sun Microsystems

Összesen: 12 pont
Sun Microsystems Logo-ja
Sun Microsystems Logo-ja

Ma a Sun Microsystems az IT ipar egyik meghatározó vállalata. Számos fejlesztés, szabadalom, hardware, software és operációs rendszer fűződik a nevéhez (Pl. Solaris). A cég – elsősorban napjainkban – a szerverek terén él er sikereket, karöltve az AMD-vel és az Intel-lel. Ez része egy új stratégiának, melynek célja, hogy ne csak a saját fejlesztésű hardware eszközökkel működjenek együtt a cég termékei. A Solaris fejlesztése is „gőzerővel” folyik. Saját SPARC processzorain kívül, az új 10. verzió, ami már az AMD és az Intel 64-bites kiterjesztését is támogatja. Ezenkívül jó (egyre jobb) kapcsolatot ápol a "nyílt forráskód" közösséggel is. Többek között ezért is indította OpenSolaris projektjék, melynek keretein belül a nyár végéig "szabaddá" teszik a Solaris teljes forráskódját. A Sun eddigi legnagyobb dobása a Java programozási nyelv volt. A Java technológia licenszelése kapcsán még a Microsoft-tal is perre ment.



Balatonfüred

Összesen: 38 pont
(komment) Nálam nem csak a design megy szét, de még a szöveget is takarja. IExplorerrel viszont megy Márton István 2005. május 6., 19:04 (CEST)[válasz]
Nálam nem megy szét és a szöveget is csak egy pici helyen takarja. Alensha 2005. május 6., 19:33 (CEST)[válasz]
Az "aranyhíd" (napfelkelte) Balatonfüreden – télen
Az "aranyhíd" (napfelkelte) Balatonfüreden – télen

Balatonfüred Veszprém megyei kisváros, a Balaton-part legrégebbi és egyik legnépszerűbb üdülőhelye. Ismertségét elsősorban szénsavas forrásainak és mediterrán jellegű klímájának köszönheti. A régi községből, a fürdőtelepből és az egykori Arács faluból áll, amit 1954-ben csatoltak hozzá. Az északi part fővárosa, jelentős vitorlás kikötő. A város legrégebbi, a Kéki patak partján épült, később elhagyott településrésze ma szőlőterület, maga a Kéki forrás még működik. Télen a városi ivóvíz is egy jóízű, édesvíz forrásból származik. A városban még számos foglalt és foglalatlan, főleg savanyúvíz forrás is található. A városban működő Állami Szívkórházban sok szívbeteg nyerte vissza egészségét, köztük a híres Nobel-díjas hindu költő, Rabindranath Tagore, akinek a nevét ma sétány viseli.




Rákóczi-szabadságharc

Összesen: 30 pont
Fájl:II-rakoczi-ferenc.jpg

A Rákóczi-szabadságharcot (17031711) népi elégedetlenség indította útnak, de hamarosan élére állt az ország egyik legnagyobb birtokosa, II. Rákóczi Ferenc és talán a legsikeresebb Habsburg-ellenes felkeléssé vált.

A szabadságharc akkor tört ki, amikor a spanyol örökösödési háború miatt az osztrák csapatok nagy része elhagyta Magyarország területét. A szabadságharc parasztfelkeléssel kezdődött, de csakhamar megszabadult népi jellegétől, és a nemesek is csatlakoztak. Kezdetben a francia király is támogatta a harcot, ő azonban 1704-ben csatát vesztett a németek ellen. A szabadságharc váltakozó sikerrel folyt. Rákóczit időközben erdélyi fejedelemmé választották, 1705-ben azonban csatát vesztett és el kellett hagynia Erdélyt. Miután sikertelen béketárgyalásokat folytatott a Habsburgokkal, Rákóczi 1707-ben kimondta a Habsburg-ház trónfosztását.

1710-re sorozatos csapások miatt (pénzhiány, pestis, több vezető átpártolása) a felkelők erőtartalékai kimerültek. Rákóczi elhagyta hazáját, az új főparancsnok pedig megkötötte a Habsburgokkal a szatmári békét.




Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége

Összesen: 10 pont
  • 5 DD es Nyenyec trollkodasat ellensulyozando. Az o "kritikajuk" ugyanis ektelen vandalsag. Nyenyec: ha nem sikerult elkulonitened a nemzetkozi es hazai reszt, akkor az nem a cikk hibaja. :) Masok is jeloltek sajat lapot. A kepek jogi statuszanak kerdese az egyetlen valamirevalo kritika. --Math 2005. augusztus 19., 16:29 (CEST)[válasz]
"Masok is jeloltek sajat lapot." Kik? Én nem találtamn ilyet, de ha van is, akkor sem illik ilyet csinálni. Data Destroyer 2005. augusztus 19., 16:44 (CEST)[válasz]
Pl. én (Goldberg-variációk) --NZs 2005. augusztus 19., 18:06 (CEST)[válasz]
Fájl:Kirsna.JPG

A Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége az i.e. 3-4000 körül keletkezett hinduizmus gyökereire támaszkodik. A hinduizmus gyűjtőfogalom, India azon több ezer éves vallásait foglalja magában, amelyek a védikus irodalmon, India ősi szanszkrit nyelvű szentírásain alapulnak. A védikus vallásbölcselet szerint a tisztaság, a lemondás, az igazmondás és a kegyesség a vallás négy egyetemes alapelve. Ezek következetes alkalmazása a vallási gyakorlatok végzésével együtt biztosítja az ember lelki felemelkedését, elutasításuk pedig erkölcsi és lelki hanyatláshoz vezet.

A Somogyvámos melletti, 260 hektár területű Krisna-völgy Indiai Kulturális Központ és Biofarm azzal a céllal létesült, hogy az embereket hozzásegítse egy ősi, lelki kultúra értékeinek, valamint ugyanezen a szellemiségen alapuló természetes életmódnak a megismeréséhez. Jelenleg a Krisna-völgyben kb. 150 szerzetes él. Vannak köztük cölibátusban élõk, de a nagy részük családos. A völgy egyben turistalátványosság is.




Thomas Mann

Összesen: 20 pont
Mert túl sok van belőlük ebben a pár sorban, de linkeljétek be a többit is, ha jónak tartjátok. -- Serinde 2005. szeptember 11., 21:05 (CEST)[válasz]

Thomas Mann Nobel-díjas német író 1875-ben született Lübeckben. Első sikerét az 1901-ben megjelent Buddenbrook-házzal aratta, de az igazi népszerűséget A varázshegy hozta meg számára, 1924-ben. Különös módon 1929-ben a Nobel-díj Bizottság az előbbi miatt ítélte neki a 200 000 márkás díjat. Az 1930-as években nemzetiszocialista mozgalom erősödése aggodalommal töltötte el és Adolf Hitler hatalomra kerülése után elhagyta Németországot. Előbb Csehországba, majd az Egyesült Államokba költözött, ahol háborúellenes beszédeket tartott és aktívan részt vett az emigránsok segítésében. A II. világháború idején írta József és testvérei című regénytetralógiáját.

1952-ben visszatért Európába és Svájcban telepedett le, ahol ismét dolgozni kezdett, de készülő regénye az író 1955-ös halála miatt töredék maradt.



Közzétett összefoglalók

Lásd: Kiemelt szócikkek